İkinci ara tatil araştırmaları, mart ayının sonlarına doğru hız kazandı. Baharın gelmesine yakın, ara tatil tarihleri araştırılıyor. Bu yıl Ramazan Bayramı da Nisan ayında gerçekleşecek. Yılda iki kez ara tatil yapan milyonlarca öğrenci ise, biraz dinlenmek ve derslerden uzaklaşmak için ikinci ara tatil tarihini merak ediyor. Ara tatilin olduğu hafta da Ramazan Bayramı’nın kutlandığı haftaya denk geliyor. Peki, nisan ara tatili ne zaman 2024, nisan ara tatili olacak mı? 2. ara tatile kaç gün kaldı? İşte detaylar..

okullarda-gorgu-kurallari-ve-nezaket-dersi-12aralik2023-13

NİSAN ARA TATİLİ OLACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kamu çalışanlarımızın 10 Nisan 2024 tarihinde başlayacak Ramazan Bayramı öncesindeki bir buçuk günlük sürede idari izinli sayılacakları kararımızı kamuoyumuzda paylaşmak istiyorum" dedi. Böylece kamu çalışanlarının bayram izni 9 güne çıkmış oldu. 9 gün izinli olan kamu çalışanları, çocuklarının ara tatil tarihlerini merak ediyor.

okul-1

Ara tatilin olduğu hafta da Ramazan Bayramı’nın kutlandığı haftaya denk geliyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ikinci ara tatilin bayram haftasına denk gelmesi sebebiyle bu durumun zorlaşacağını söyleyen Tekin, “İkinci dönemde biraz olmayacak gibi duruyor.” demişti.

ARA TATİL KALKACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, TRT Haber’de yaptığı ara tatil ile ilgili açıklamasında, “Ara tatili kaldırmıyoruz, öyle bir şey gündemimizde yok. ‘Ara tatillerle ilgili anket yapılıyor’ şeklindeki yorumlar bunun işlevsel olup olmadığını içeren rutin bir değerlendirme. Buradan gelecek verileri değerlendiririz, ara tatillerle ilgili oturur karar veririz.

meb_typ_okul_temizlik_personeli_2

Kişisel olarak görüşüm şu; Türkiye farklı iklimlerin aynı anda yaşandığı bir ülke. ‘Bir ara tatil uygulaması yapacaksak eğer bunu bölgelerin iklim koşullarına göre tarihlerini revize edebiliriz’ ifadelerine yer verdi.

NİSAN ARA TATİL NE ZAMAN 2024?

Milli Eğitim Bakanı takvimine göre 8-12 Nisan 2024'te ikinci ara tatil olacak. Ancak Ramazan Bayramı'na denk gelmesi ile birlikte tarihlerde farklılıklar oluşabilir.

okullar-ne-zaman-açılıyor-anasınıfı-anaokulu

2. ARA TATİL KAÇ GÜN OLACAK?

Ara tatil ne zaman? Ramazan bayramı ve ara tatil birlikte kaç gün tatil oluyor? Okulların ara tatile girmesiyle birlikte bayram tatilini birleştirmek isteyenler, tatilin kaç gün olacağını araştırıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı dini günler takvimine göre Ramazan Bayramı’nın birinci günü 10 Nisan Çarşamba gününe denk geliyor.

Üç gün sürecek Ramazan Bayramının son günü ise 12 Nisan Cuma günü kutlanacak. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı tarihlere göre öğrenciler, hafta sonu ile birlikte toplam 9 gün tatil yapacak. Ramazan Bayramı tatilleri hafta sonuna denk geldiği için öğrenciler ek olarak tatil yapmayacak. Ramazan Bayramı ile ikinci dönem ara tatili aynı tarihlerde uygulanacak.

Editör: Nurseli Fırat