Yeni yılla beraber araç muayene ücretlerine rekor bir zam yapılacağı iddia edildi. Dünya gazetesinden Naki Bakır'ın köşe yazısında aktardığına bilgiye göre, araç muayene ücretlerine yüzde 60 zam yapılacak. Araç muayene ücretleri her yıl TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenerek kamuoyuna açıklanıyor. Araçların muayene ücreti ise türüne göre farklılık gösteriyor. 

trafik otomobil araba arac otomotiv pexels-pixabay (2)

TÜVTÜRK MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

2023 muayene ücretinde %61,5 oranındaki artış ile birlikte değişikliğe gidilmiştir. 2023 yılı için motosiklet, motorlu bisiklet, römorklu veya römorksuz traktörler için muayene ücreti 575,84 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıtlar, arazi taşıtları, römork ve yarı römorklar için ise 1.130,44 TL olarak belirlenmiştir. Otobüs, kamyon, tanker ve çekiciler için TÜVTÜRK muayene ücreti ise 1.528,10 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu araç muayene ücretlerine egzoz emisyon ölçüm bedeli dahil değildir. 2023 yılı için egzoz muayene ücretleri 2023 yılı için KDV dahil 177 TL olarak belirlenmiştir. Egzoz emisyon ölçüm bedeli de araç türüne bağlı olarak değişmektedir. Araç egzoz muayene ücreti TÜVTÜRK istasyonlarında hem nakit olarak hem de banka veya kredi kartı ile ödenebilmektedir. Otomobil muayene ücreti randevu esnasında alınmamaktadır. İşlem esnasında ödeme yapılabilmektedir.

otomobil araba arac otomotiv pexels-pixabay (1)

REKOR ZAM YOLDA

Dünya gazetesinde Naki Bakır tarafından yazılan köşe yazısında şu ifadelere yer verildi: 

“Her yıl ekim ayı sonu itibarıyla yurtiçi üretici fiyat endeksinin (Yİ-ÜFE) son on iki aylık ortalamasında bir önceki on iki aylık dönemin ortalamasına göre meydana gelen artış, izleyen yılda uygulanacak yeniden değerleme oranını veriyor. 2024 başında çeşitli vergi, ceza, harç ve ücretlere uygulanacak yeniden değerleme oranı, 3 Kasım’da Ekim 2023 enflasyon verileri açıklandığında netleşecek. Yİ-ÜFE’nin eylül sonu itibarıyla düzeyi, yılbaşından geçerli olacak yeniden değerleme oranının yüzde 60 dolayında olacağını gösteriyor. Buna göre gelecek yıl çeşitli vergi, ceza, harç ve ücretler 2023’teki kadar olmasa da yine yüksek oranda artacak. Ekimde aylık yüzde 5’in üzerindeki üretici fiyat artışı olasılığında ise yeniden değerlemeyi veren on iki aylık ortalamalara göre Yİ-ÜFE artışı bunun da üzerinde gelecek ve Cumhurbaşkanı yetkili olduğu alanlarda indirim-artırım yetkisini kullanmazsa 2024 başında ilgili kalemlerdeki yükümlülükler bu oranda artırılacak. Yüksek yeniden değerleme oranı ile vergi ve cezaların yüksek oranda artırılması, aynı zamanda 2023 yılındaki yüksek enflasyonunun özellikle dar ve sabit gelirler üzerindeki erozyonunu 2024’e de taşımak anlamına geliyor.”