Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Husam Zeki, Arap Birliği'nin "artık Lübnan'daki Hizbullahterör örgütü olarak sınıflandırmadığını" duyurdu.

ZEKİ'NİN BEYRUT ZİYARETİ

Genel Sekreter Yardımcısı Zeki, Beyrut ziyareti sonrasında Mısır'ın El-Kahire El-İhbariyye televizyonuna açıklamalarda bulundu. Arap Birliği'nin daha önceki kararlarında Hizbullah'ın terörist olarak tanımlandığını belirten Zeki, bu kararlara istinaden Hizbullah ile iletişimin kesildiğini hatırlattı.

Husam Zeki Arap Birligi 29062024

YENİ KARARIN DETAYLARI

Zeki, Arap Birliği'ne üye ülkelerin Hizbullah'a terör örgütü denmemesi konusunda anlaştığını ve bu yeni kararın Arap Birliği ile Hizbullah'ın iletişim kurmasının önünü açtığını belirtti. "Arap Birliği'nin artık Hizbullah'ı terör örgütü olarak sınıflandırmadığını" kaydetti.

GEÇMİŞ KARARLAR

Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) 2 Mart'ta aldığı karar sonrasında Arap Birliği de 11 Mart 2016'da Hizbullah'ı "terör örgütü" olarak sınıflandırmış ve "aşırılığı ve mezhepçiliği yaydığını" açıklamıştı.

İLK TEMAS

Lübnan basınında yer alan haberlere göre, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zeki, Beyrut'u ziyaretinde Hizbullah'a bağlı "Direnişe Sadakat" bloğunun lideri milletvekili Muhammed Raad ile görüştü. Bu görüşme, Arap Birliği ile Hizbullah arasında 10 yılı aşkın süredir gerçekleşen ilk temas olarak kayıtlara geçti.