Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir televizyon dizisinde ceza infaz kurumlarında görev yapan infaz koruma memurlarını karalayan sahnelerin kabul edilemez olduğunu belirtti. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Bakan Tunç, bu tür sahnelerin yayınlanmasının infaz koruma memurlarını rencide ettiğini vurguladı.

Bakan Tunç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bir televizyon dizisinde ceza infaz kurumlarımızda görev yapan infaz koruma memurlarımızı karalamaya dönük, onları rencide edici sahnelerin yayınlanması kabul edilemez. Görevlerini kanun ve yönetmelikler çerçevesinde fedakarca çalışarak yerine getiren ceza infaz koruma personelimize yönelik gerçekleştirilen bu tür yayınlarla ilgili olarak gerekli idari ve hukuki inceleme ve soruşturmaların yapılacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın."

arka sokaklar1

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, ceza infaz kurumlarında görev yapan personelin temel insan haklarına, uluslararası sözleşmelere ve ulusal mevzuata tam riayetle görevlerini yerine getirdiğini belirtti.

arka sokaklar

Açıklamada, "Buna karşın, bir televizyon kanalında yayınlanan 'Arka Sokaklar' adlı dizide, kurgunun da ötesine geçen, infaz ve koruma memurlarımızı töhmet altında bırakacak, görev sorumlulukları ile bağdaşmayan sahneleri kabul etmemiz mümkün değildir. Kurumlarımızı ve gece gündüz fedakarca çalışan personelimizi karalayan, eleştiri sınırlarının çok ötesinde hedef haline getiren söz konusu yayınları kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Editör: Zeynep Baş