İcralık araçlar üzerinden akılalmaz vurgun: 'Tellal' çetesine büyük darbe!

Otoparklarda bulunan icralık araçlardaki bazı aksamları düşürdükten sonra ihalelere fesat karıştırarak sahte tutanak düzenleyen çete çökertildi. İstanbul merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda çete üyesi 20 kişi yakalandı. 

Asayiş 27.11.2022, 07:31
İcralık araçlar üzerinden akılalmaz vurgun: 'Tellal' çetesine büyük darbe!

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince yapılan titiz çalışmayla, icra mahkemelerindeki araçların tutulduğu yedieminde bir çetenin yaptığı büyük vurgun ortaya çıkarıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “ihaleye fesat karıştırma”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “rüşvet” ile ilgili suç organizasyonlarının deşifre edilerek suçların önlenmesi ve şüphelilerin tespitine yönelik çalışma yapıldı. Böylece "Tellal Çetesi" olarak bilinen şüphelilerin icralık araçlar üzerinden yaptığı oyunda Sarıyer'deki bir otoparkı suça konu faaliyetlerinin merkezi olarak kullandığı belirlendi.

İKİ ADIMDA VURGUN

Söz konusu çetenin otoparklarda düzenlenen icralık araç ihalelerine fesat karıştırdığı, icradan yakalaması olan araçlara değerli parçalarının üzerinde olmadığından bahisle sahte tutanak tanzim ettiği, kıymet takdiri için gelen bilirkişi görevlilerine aracın anahtarı olmadığını ifade ederek sağlıklı bir inceleme yapmasını engellediği belirlendi. Ayrıca gösterilen araçların değerli parçalarından yoksun olduğu yalanını söyledikleri ortaya çıkan çete üyelerinin, kıymet takdiri yapılan bu araçların düşük bedelden ihale edilmesine yol açtıkları anlaşıldı. Çetenin ihaleye katılmak isteyen kişilere cebir, tehdit ve hileli yöntemlerle engel oldukları da aktarıldı.

20 KİŞİ YAKALANDI

Yapılan incelemelerin ve geniş çaplı çalışmaların ardında çete üyesi 23 şüpheli belirlendi. Büyük vurgun gerçekleştiren çeteye yönelik yapılan tespitlerin ardından operasyon kararı alan İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonlarda 20 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

banner2
Yorumlar (0)