İstanbul’da tarihi eser kaçakçılarına şok operasyon: Yüzlerce para ve obje ele geçirildi

İstanbul’da tarihi eser kaçakçılarına yönelik iki adrese düzenlenen operasyonda Osmanlı dönemine ait yüzlerce sikke ile 5 adet yağlı boya tablo ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişi tarihi eserlerin alışverişini yapmak üzereyken suçüstü yakalandı.

Asayiş 27.11.2022, 10:27 27.11.2022, 10:52
İstanbul’da tarihi eser kaçakçılarına şok operasyon: Yüzlerce para ve obje ele geçirildi

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, 3 şüphelinin ellerinde bulunan tarihi eserler için müşteri aradığı bilgisini üzerine çalışma başlatıldı. Yapılan istihbari çalışmalar ve takip sonucu şüphelilerin Eyüpsultan'da ikamet ettiği belirlendi. 

SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Jandarma ekipleri, tarihi eserleri satabilecekleri müşteri arayışında olan şüphelileri suçüstü yakalamak için yakın takibe aldı. Şüphelilerin tarihi eserleri satmak için alıcılarla buluşacağının anlaşılması üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Eyüpsultan'da bulunan 2 ayrı adrese düzenlenen operasyonlarda; Osmanlı dönemine ait olduğu değerlendirilen 143 adet sikke ile 1565 yapımı 1 adet Titan-Venüs tablosu, 1862 yapımı 1 adet Vineet tablo, 1480 yapımı 2 adet Yohmando ile 1 adet Poufind ibareli yağlı boya tablo ele geçirildi. 

YURT DIŞINA ÇIKARILMASI YASAK ESELER

Ele geçirilen eserlerin İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce yapılan incelemesinde;  müzelik değerde oldukları, yurtiçinde alım-satımının ve yurt dışına çıkarılmasının yasak eserler kapsamında olduğu belgelendi. Eserler, 2863 Sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında koruma altına alındı.

Yakalanan 3 şüpheli ifadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi.

banner2
Yorumlar (0)