Müşteri arayışındaki tarihi eser kaçakçısına suçüstü

İstanbul'da yasa dışı yollarla tarihi eser kaçırdığı ve müşteri aradığı belirlenen bir kişiye operasyon düzenlendi. Yapılan aramalarda Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait sikke ve takılardan oluşan binlerce tarihi eser ele geçirildi. Olayla ilgili bir kişi ise gözaltına alındı. Ekran Haber özel…

Asayiş 11.12.2022, 09:14 11.12.2022, 18:20
Müşteri arayışındaki tarihi eser kaçakçısına suçüstü

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yasa dışı yollarla temin ettiği tarihi eserleri satmak için müşteri aradığı bilgisini alınan bir kişiye yönelik çalışma başlatıldı.  Yapılan istihbari çalışmalar ve takip sonucu şüphelinin Eyüpsultan'da ikamet ettiği belirlendi. 

KISKIVRAK YAKALANDI

Harekete geçen ekipler, düzenlediği operasyonda tarihi eserlere müşteri arayışındaki şüpheliyi suçüstü yakaladı. Kıskıvrak yakalanan şüphelinin üzerinde ve ikamet adresinde yapılan aramalarda; 2 bin 950 sikke, 392 obje, 8 ok ucu, 7 yüzük, 3 küpe ile 3 kemer tokası olmak üzere toplam 3 bin 368 adet tarihi eser ele geçirildi.

ÜÇ AYRI DÖNEME AİT ÇIKTI

Ele geçirilen eserlerin İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce yapılan incelemesinde; müzelik değerde oldukları, yurt içinde alım-satımının ve yurt dışına çıkarılmasının yasak eserler kapsamında olduğu değerlendirildi. Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait olduğu değerlendirilen eserler, 2863 Sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında koruma altına alındı.

Yakalanan M.Y., ifadesinin alınmasının ardından adli makamlara sevk edildi.

banner2
Yorumlar (0)