Aşkım Kapışmak, kripto para vurgunu iddiasında gözaltına alınmıştı. 127 şüphelinin yakalandığı operasyonda detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Ankara merkezli 21 ilde, sözde kripto varlık alım-satım platformuna yönelik gerçekleştirilen dolandırıcılık operasyonunda gözaltına alınan 127 şüpheliden davranış bilimleri uzmanı ve yazar Aşkım Kapışmak hakkında, 'yapıya insan kazandırma' faaliyetleri iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

127 GÖZALTI

Ankara'da merkezli 21 ilde, 'Smart Trade Coin' isimli sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden 'sıfır risk ile yüksek kazanç' vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen kişilere yönelik 'Sibergöz-42' operasyonları düzenlendi. 152 şüpheliye yönelik operasyonda, 127 şüpheli gözaltına alındı.

ANKARA'YA GETİRİLDİ

Şüphelilerin, 1 milyar dolar (32 milyar TL) haksız kazanç elde ettiği tespit edildi. Ayrıca, 1 milyar TL değerinde 177 taşınmaz ve 61 taşınır mal varlığına, 1 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konuldu.

"YAPIYA İNSAN KAZANDIRMA" SUÇLAMASI

Operasyon kapsamında, yazar Aşkım Kapışmak da İstanbul'da gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara'ya getirilen Kapışmak'ın örgütün yöneticileriyle birlikte 'Eğitim ve Bilgilendirme Kampı' adı altında toplantılar yaptığı ve katılımcılara sertifikalar verdiği belirtildi. Bu kapsamda, yazar Kapışmak hakkında, 'yapıya insan kazandırma' faaliyetleri iddiasıyla soruşturma yürütüldüğü kaydedildi.

"40 BİN CİVARINDA MAĞDUR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Öte yandan sözde kripto varlık alım/ satım platformu üzerinden mağdur olanlar, avukatları eşliğinde Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Mağdurlar adına açıklama yapan avukat Buğrahan Kutlu, "Bir süredir bu dosyayı takip ediyoruz. Yaklaşık 40 bin civarında mağdur olduğunu düşünüyoruz. Bu 'smart trade coin' dolandırıcılığı yüzünden ne yazık ki hayatını kaybeden, intihar eden vatandaşlarımız var. Bu bir saadet zinciri mantığı. Her saadet zinciri gibi de bir yerde tıkanıyor, kitleniyor. Bir süre tabii ki kazanç oluyor, insanları bu şekilde içeri çekiyorlar. Ardından insanlar bir gün uyandıklarında paralarını alamıyorlar. Sadece bizim müvekkillerimizin milyonlarca lira zararı var. Bunun sonunda cezalandırmalar yapılacak. Ardından tabii işin hukuk davası boyutu var. Kaybedilen miktarların geri alınması yönünde. Burada da ciddi bir mal varlığına el konulmuş durumda. Bizim kaybedilen paraları, dolandırılıp alınan paraları, saadet zincirine kaptırılan miktarları alma konusundaki umudumuz da bu paralar. İşin takipçisiyiz, inşallah olumlu bir sonuç alacağımızı düşünüyoruz." dedi. 

"450 BİN DOLAR KAPTIRDIK"

Mağdurlardan Mustafa S. ise yıllardır verdiği hukuk mücadelesinin sonlanmasını istediğini belirterek, "Ankara'da yaşıyorum, gaziyim. Terör tazminatım dahil elimdeki bütün parayı, 450 bin doları 2021 yılında avukat olarak görev yapan ama örgütün liderlerinden olan bir vatandaşa kaptırdık. 3 yıldır bununla ilgili bir mücadele devam ettiriyoruz. Operasyon yapılan dosya, avukatımızla birlikte bizim açtığımız dosyadır. Odası üzerinden tüm Türkiye'deki mağdurların dosyaları toplanarak operasyon yapılmıştır. Siberdeki polis arkadaşlara ve savcı beye çok teşekkür ediyoruz. Benim 450 bin dolar bir yatırımım olmuştu burada; ama paramın tamamını kaybetmiştim." diye konuştu. 

"485 BİN DOLARIMI ALDILAR"

Akrabasının tavsiyesi ile sözde kripto varlık alım/satım platformu üzerinden mağdur olduğunu belirten Ömer O. da "Mardin Kızıltepe'den geliyorum. Benim 485 bin dolarımı aldılar. 3 yıldır ben de bu arkadaşlarım gibi uğraşıyorum" dedi.

AŞKIM KAPIŞMAK'TAN AÇIKLAMA: HİÇ BİLMİYORDUM

"Smart Trade Coin" isimli kripto para borsasına yönelik dolandırıcılık soruşturmasında gözaltına alınan Aşkım Kapışmak ise sosyal medya hesabından bir açıklama yayımladı.

"SON DERECE ÜZGÜNÜM"

Kendisini o dönemki menajerlik şirketinin yönlendirdiğini öne süren Kapışmak, "Detaylarını paylaştığımda herhangi bir suç ile yan yana olmadığımın açıkça anlaşılacağı söz konusu gözaltı mevzusu ile kamuoyunda gündeme gelmekten son derece üzgün olduğumu belirtmek isterim. Tüm takipçilerim ve dostlarım bilir ki, ben hayatımı yazdığım kitaplar ve şirketlerin kendi çalışanları için organize ettiği motivasyon konuşmalarında sahne almaktan kazanmaktayım." dedi.

"MENAJERLİK ŞİRKETİ ORGANİZE ETTİ"

Etkinliklere konuşmacı olarak katıldığı bilgisini veren Kapışmak, şöyle devam etti:

"Tüm bu işler de şahsımın değil, anlaşmamın bulunduğu menajerlik şirketleri vasıtası ile organize edilmiş ve her türlü detayı içeren kararlar onlar tarafından verilmiştir. Bugün kamuoyunun gündemine gelen şirketin etkinliği de o dönem menajerliğimi yapan kişi tarafından organize edilmiş, bana o dönem sadece kripto para şirketi olduğu anlatılmış (ki takdir edersiniz ki şimdi bile çoğu kişinin anlamlandıramadığı bu sektörü o dönemde ben hiç bilmiyordum) ve menajerimin yönlendirmesi ile sahne alarak standart işleyişimi gerçekleştirdim. (O dönemki menajerimle de uzun yıllar önce yolumu ayırmış bulunmaktayım.) Ve her etkinlikten sonra olduğu gibi izleyiciler ile çektiğim selfie fotoğrafı sosyal medyamda story olarak paylaştım."

"SUÇSUZLUĞUM ORTAYA ÇIKACAK"

Gözaltı sebebinin bu talihsiz olaya dayandığını ve söz konusu şirketle oiçbir bağının olmadığını öne süren Kapışmak, "Zaten yargılama aşaması başladığında ortaya çıkacak kanıt ve ifadelerle de suçsuzluğum açıkça ortaya çıkacaktır. Tekrardan ilgi ve desteğiniz için teşekkür eder, en kısa zamanda görüşeceğimize olan inancımla sevenlerime selamlarımı iletirim." ifadelerini kullandı.

Editör: Murat Kaya