Azerbaycan Bakü’deki festivalde sergilenen uçak, dron, helikopter ve roketler 9-16 yaş aralığındaki öğrencilerin birlikte hazırladı. Hava araçları Bakü semalarında heyecan dolu uçuşlarını gerçekleştirdi. Uçuşların ardından kazanan 2 takım finalde büyük ödül için yarıştı.

Festival2

“FESTİVALİN EN GÜZEL TARAFI KIZ ÖĞRENCİLERİN DE OLMASI OLDU”

Çocukların daha aktif ve dinamik bir spor dalıyla ilgilenmesini beklediğini söyleyen organizatör Ceyhun Halilov, “Burada 5 kategoride müsabakalar yapıldı, 9-16 yaş aralığında takımla veya yalnız olarak yarışıyorlar. Bunun dışında uçak pilotluğu ve FPV dron yarışı da yapılıyor. Jürilerimiz 2 turda uçuşların iniş ve kalkışını hesapladıktan ve puanladıktan sonra finalistleri belirliyor. Finalde artık 2 takım yarışıyor, kazanan ise özel ödülle ödüllendirilecek. Ödüller para ve hediye şeklindedir.

Festival4

Farklı yerlerden katılımcılar da var. Ancak festivalin en güzel tarafı bu yıl kız öğrenciler de katıldılar ve özel olarak Demir Yumruk konseptiyle hazırlanan bir roket modelini yarışta sergilemiştiler, olumlu karşılanmıştı. Amacımız bu alanın yayılmasına hizmet etmek, çocuklarımızı sanal pasif hayattan aktif dinamik hayata, daha hareketli hayata çekmek” ifadelerini kullandı.
 

Editör: Kübra Şenal