Türkiye ile Azerbaycan'ın birliktelik içinde Azerbaycan'da organize ettiği "Mustafa Kemal Atatürk 2023" isimli ortak tatbikatının öne çıkan "Seçkin Gözlemci Günü"nde, Türk F-16 jetleri ve Bayraktar TB2 SİHA'lar aracılığıyla düşman simülasyonları başarılı bir şekilde neutralize edildi.

Türkiye'nin kuruluşunun yüzüncü yılını anmak amacıyla gerçekleşen bu tatbikatta "Seçkin Gözlemci Günü"ne katılım gösteren isimler arasında Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Azerbaycanlı mevkidaşı Zakir Hasanov ve Tacikistan Savunma Bakanı Şerali Mirzon bulunuyordu.

Bakü civarında belirlenen askeri eğitim sahasındaki gösteriler, sahiden gerçekleşen savaş manzaralarını hatırlattı.

TATBİKATTA ÖNE ÇIKAN ANLAR

Tatbikatın ilk aşamasında, Türk ve Azerbaycan komando ekipleri, simüle edilen düşman mevzilerini hızla kontrol altına aldı.

Düşmanın hava savunma gücünün etkisiz bırakılmasının ardından, Türk F-16 jetleri hedefleri başarıyla vurdu.

Tank birliklerinin hedefe saldırısını müteakip, Bayraktar TB2 SİHA'lar düşmanın "İskender" ve "Toçka-U" füze sistemlerini kesin atışlarla yok etti.

Tatbikatta bir diğer dikkat çeken an ise, zırhlı taşıtlarla gerçekleştirilen taarruz ve Türk-Azerbaycan özel kuvvetlerinin düşmanın arka hattına havadan inişi, buradan da önemli komutanları esir alışlarıydı.

Bu devasa tatbikatta Bakü'nün dışında Nahçıvan ve özgürlüğüne kavuşmuş bölgelerde de senaryolar hayata geçirildi. Etkinlikte 3 bin askeri personel, 130 zırhlı taşıt, 100'ü aşkın top ve füze sistemi, 20'ye yakın hava aracı görev aldı.

Bu özel tatbikatın, Türk ve Azerbaycan askeri kuvvetleri arasındaki iş birliği ve koordinasyonun daha da pekiştirilmesi hedefiyle "Mustafa Kemal Atatürk 2023" adı altında düzenlendiği ve yarın sona ereceği belirtildi.

Kaynak: AA