Azerbaycan'ın İsmayıllı iline bağlı tarihi Basgal kasabasında Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) 7. Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakanlar Toplantısı gerçekleştirildi.

AZERBAYCAN'DAKİ TDT TOPLANTISINA YOĞUN KATILIM

Toplantı, Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Ferit Gayıbov'un ev sahipliğinde düzenlendi.

TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Özbekistan Gençlik Politikası ve Spor Bakanı Adham İkramov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakan Yardımcısı Çıngız Esengül Uulu, Kazakistan Spor ve Beden Eğitimi Komitesi Başkan Yardımcısı Aigul Bektenova ile Türkmenistan ve Macaristan'dan yetkiler toplantıya katılım gösterdi.

Ayrıca toplantıya, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı da katıldı.

Toplantı kapsamında TDT üyesi ülkelerdeki sportif faaliyetler ele alınırken spor ve gençlik politikaları konusunda da işbirliği konuları görüşüldü.

İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Öte yandan basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Gayıbov, toplantının verimli geçtiğini ifade etti.

Bakan Gayıbov, toplantıda TDT ülkelerinin, gençlik ve spor alanlarındaki işbirlikleri konusunda önemli kararlar aldıklarını aktardı.