"Babalar Günü bugün mü, ayın kaçında?" gibi soruların yanıtları araştırılıyor. "Babalar Günü ne zaman kutlanır?" merak ediliyor. Babalar Günü, bizlere her zaman kol kanat geren güçlü ve değerli babalarımıza minnet duygumuzu göstermek ve onları sevindirmek amacıyla kutlanan bir gündür.

2024 Babalar Günü

Pek çok ülkede kutlanan bu özel günün, ülkemizde ne zaman kutlanacağı merak ediliyor. Peki Babalar Günü'nün tarihçesi nedir? 2024 Babalar Günü ne zaman, ayın kaçında? İşte 2024 Babalar Günü tarihi..

Babalar Günü 2024

BABALAR GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

2024 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü ne zaman, bugün mü? Babalar Günü hangi pazar? gibi soruların yanıtları araştırılıyor. Babalar Günü, babalara sevgi ve saygının gösterildiği, onlarına onuruna kutlanan özel bir gündür. 2024 yılı Babalar Günü, ülkemizde 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Editör: Nurseli Fırat