Babalar Günü, pek çok ülkede kutlanan özel bir gündür. Babalara saygı, sevgi ve minnet duygularını göstermek, o günü kutlamak ve hediyeler almak isteyenler, 2024 Babalar Günü tarihini araştırıyor. Peki Babalar Günü ne zaman, kaç haziran? Babalar Günü tarihçesi nedir, nereden gelir? İşte Babalar Günü'ne özel merak edilen tüm soruların yanıtları..

2024 Babalar Günü

BABALAR GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü 2024 1

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü

2024 BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü babalara sevgi ve saygının gösterildiği, onlarına onuruna kutlanan özel bir gündür. 2024 yılı Babalar Günü, ülkemizde 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Editör: Nurseli Fırat