Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail'in Gazze'deki eylemlerini yoğunlaştırma kararının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) olağanüstü toplantıya davet etti.

BAE'nin Birleşmiş Milletler temsilciliği, X sosyal medya hesabı üzerinden bu kararını kamuoyuna duyurdu. İsrail'in Gazze'de gerçekleştireceği kara operasyonlarını genişletme kararına dikkat çeken BAE, BMGK'den bu konuda acil harekete geçmesini talep etti.

İsrail ordusu, hava harekâtlarını yoğunlaştırma ve kara harekâtını genişletme kararını daha önceden açıklamıştı. Ancak BMGK'de 25 Ekim'de sunulan iki farklı karar tasarısı, ABD ve Rusya tarafından karşılıklı veto edilmişti. ABD'nin sunduğu tasarıda, "Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği eylemler" kınanırken, Rusya, tüm tarafların kabul edeceği bir "ateşkes" çağrısı yapmıştı.

GAZZE'DE İLETİŞİM KESİLDİ

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle bölgedeki tüm iletişim kanalları durma noktasına geldi. Ayrıca Gazze'de bulunan en büyük sağlık kuruluşu olan Şifa Hastanesi de saldırıların hedefi oldu.

GAZZE CEPHESİNDE ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞTI

Hamas'ın 7 Ekim'deki "Aksa Tufanı" operasyonunun ardından İsrail, Gazze'ye kapsamlı bir hava harekâtı başlattı. Gazze'den İsrail'e düzenlenen saldırılarda 310 asker ve 1400 sivil yaşamını yitirirken, Gazze'de ise 3 bin 195 çocuk, 1863 kadın dahil toplamda 7 bin 703 kişi hayatını kaybetti. Buna ek olarak, 19 bin 743 kişi yaralandı.

Batı Şeria'da ise İsrail askeri ve yerleşimcilerinin saldırıları sonucu 111 Filistinli öldü, 1900'den fazla kişi yaralandı. Bu süre zarfında, İsrail'in saldırılarında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İSRAİL-LÜBNAN SINIRINDA GERGİNLİK

8 Ekim'den itibaren İsrail-Lübnan sınırında devam eden çatışmalarda, Hizbullah, İslami Cihad Hareketi ve Hizbullah'a bağlı diğer gruplardan toplam 51 militan yaşamını yitirdi. Ayrıca 4 sivil, bu çatışmalar sonucu hayatını kaybetti. Lübnan tarafından gelen saldırılarda ise 3 İsrail askeri ve bir sivil yaşamını yitirdi.

Kaynak: AA