Gazze'de yaşananların insanlık suçu olduğuna vurgu yapan MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "24 saat dolmuştur. Türkiye Cumhuriyeti insanlık nam ve hesabına, barış ve çözüm iklimini yeşertmek, garantörlük mekanizmasını kurmak adına her türlü müdahale ve mücadeleye hazır ve kararlı olmalıdır. Bizde geri adım yoktur" ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli, MHP’nin TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ilk olarak Cumhuriyet’in 100. yılına değindi. Devlet Bahçeli, "Cumhuriyet demek, cumhurun bizatihi kaderine ve geleceğine egemen vasfıyla sahip çıkması demektir. Aziz Atatürk’e göre, 'Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir.' Cumhuriyetin en müessir ve müyesser niteliği doğrudan doğruya millet egemenliğine dayanması, demokrasiyi sistem olarak benimsemesidir. Elbette her demokratik rejim cumhuriyet değildir. Ancak demokrasinin münhasıran gelişmiş şekli, mütemadi hüviyeti cumhuriyetle sağlanmaktadır. Milli istiklali hayat meselesi gören Atatürk’e göre, 'Demokrasi prensibinin en asrî ve mantıkî tatbikini temin eden hükümet şekli cumhuriyettir'." diye konuştu.

GAZZE’DE YAŞANANLAR

Gazze'de tüm olanların insanlık suçu olduğunu ifade eden MHP lideri Bahçeli, "Kadim devlet aklımız ve irademizle devrede olmazsak, siyasi ve diplomatik temaslarımızı askeri caydırıcılıkla desteklemezsek, günü geldiğinde Gazze'deki dramların bir benzerine, Allah muhafaza ama Anadolu'da da mahkum olmamız kaçınılmazdır. Bu düşüncemin muhatapları zeka özürlüsü iş birlikçiler değildir. Bu düşüncemin muhatapları iç ihanet ve işgal cephesinde birleşen ciğeri beş para etmez soysuzlar hiç değildir" dedi.

"Zulüm karşısında tarafsızlık namussuzluktur" ifadelerini kullanan Devlet Bahçeli sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Biz çok şükür namussuz değiliz, tarafız, haklının, masumun, insan onurunun, tarih ve inanç bağlarımız olan kardeşlerimizin tarafıyız. 24 saat dolmuştur. Türkiye Cumhuriyeti insanlık nam ve hesabına, barış ve çözüm iklimini yeşertmek, garantörlük mekanizmasını kurmak adına her türlü müdahale ve mücadeleye hazır ve kararlı olmalıdır. Bizde geri adım yoktur. Birleşmiş Milletler etkisizdir. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Refah Sınır Kapısı'nda boy göstermekten başka bir şey yapamamıştır. İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan umut yoktur. 'Gazze için Kahire Barış Zirvesi'nden bir sonuç çıkmamıştır. İslam ülkeleri atıl ve aciz şekilde Gazze’nin bombalanmasını izlemektedir. O halde Gazze’yi koruma ve kollama misyonu Türk milletinin üzerindedir."

Kaynak: İHA