İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya,  Ankara'da İçişleri Bakanlığı’na yönelik gerçekleştirilen terör saldırısı girişimine ilişkin yürütülen soruşturmada ulaşılan yeni bir bilgiyi paylaştı.

ALÇAK İRTİFA GÜVENLİĞİ

Yerlikaya, teröristlerin Suriye'den paramotorla gelmiş olmasının güçlü bir ihtimal olduğunu söyleyerek “Ankara’daki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Suriye'den paramotorla gelmeleri güçlü ihtimal. Paramotoru şu an için bulamadık. Alçak irtifa güvenliğini sağlama yönünde bir gayretimiz var.” ifadelerini kullandı.

“İHMAL VARSA GEREĞİNİ YAPACAĞIZ”

Ankara’daki saldırıda, şehit edilen veteriner teknikeri Mikail Bozlağan’ın Kayseri’de çalınan aracı kullanılmıştı.

Cinayetten iki gün önce, kimliği belirsiz iki kişinin, ellerinde kalaşnikof tüfeklerle yola çıkarak araçları durdurmaya çalışıp, durmayanlara ateş açtığı iddia edilmişti.

Yerlikaya, bu kişilerle, saldırı girişimini gerçekleştirenlerin aynı teröristler olduğunu düşündüklerini söyledi.

“Plaka tespit kayıtları yerelde kalmış, genele çıkmamış.” diyen Bakan Yerlikaya, “Eğer ihmal varsa gereğini yapacağız.” şeklinde konuştu.

AYHAN BORA KAPLAN SORUŞTURMASI: 9 POLİS AÇIĞA ALINDI

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasına ilişkin son gelişmeleri de paylaşan Bakan Yerlikaya, 9 polisin açığa alındığını söyledi.

Bakan Yerlikaya, “Suça bulaşmış kim varsa; sivil, memur… Kararlıyız. Suç örgütlerini yaşatmayacağız.” dedi.

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE

Organize suç örgütleriyle mücadelenin de aralıksız süreceğini söyleyen Bakan Yerlikaya, “Organize suç örgütlerinden, sokak çetelerine kadar bu illegal yapılara karşı kafes operasyonlarını düzenlemeye devam ediyoruz.” dedi.

Bakan Yerlikaya, son 20 gün içinde 2 bin 874 şüphelinin gözaltına alındığını söyledi. Yerlikaya 7’si ulusal, 31’i yerel olmak üzere 38 mafya tipi çetenin çökertildiğini söyledi.