Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Kırıkkale Üniversitesi Türkiye Yüzyılı Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Gençlik Buluşması"na katıldı. Burada konuşma yapan Bakan Kacır, uzaya fırlatılacak olan TÜRKSAT 6A’nın yanı sıra bir de Ay’a gönderilecek olan milli hibrit motorundan coşkuyla bahsetti. Öte yandan Kacır, Türkiye'nin kendi haberleşme uydularını geliştiren ve üreten 11 ülkeden biri olduğunu aktardı.

Bakan Kacır

“HEDEFİMİZ, AY’A MİLLİ HİBRİT ROKET MOTORUMUZLA ERİŞMEK”

Uydunun yaklaşık 600 kilogram olduğuna dikkat çeken Kacır, "İMECE 600 kilometrede görev yapıyor. Yaklaşık 600 kilogramlık bir uydu. TÜRKSAT 6A, 36 bin kilometrede sabit yörüngede görev yapacak. 4 bin 250 kilogramlık daha sofistike bir uydu. Ama hedef Türkiye'nin kendi geliştirdiği teknolojiyle Ay'a erişmesi. 380 bin kilometre yol yapacağız ve Ay'a milli hibrit roket motorumuzla erişeceğiz. Bunu başarabilecek gençlerimiz var, insan kaynağımız var. Hibrit roket motoru teknolojisinde Türkiye bugün, dünyada ilk dört ülkeden biri. Eğer bu teknolojiyi Ay programımız kapsamında uzayda gerçekleştirmeyi başarırsak, bunu başaran ilk ülke olacağız. İnşallah bu teknolojiyi ticarileştireceğiz ve uyduların yörüngeler arası transferlerini yapan uzay araçlarını Türkiye'de geliştireceğiz" dedi.

Fırlatmaya az kaldı: TÜRKSAT 6A için geri sayım başladı! Bakan Kacır beklenen tarihi açıkladı Fırlatmaya az kaldı: TÜRKSAT 6A için geri sayım başladı! Bakan Kacır beklenen tarihi açıkladı

Bakan Kacir1

YILLIK UZAY EKONOMİSİ BÜYÜYOR

Yıllık uzay ekonomisi büyüklüğünün 600 milyar dolara geldiğine vurgu yapan Kacır, birkaç yıl içinde de 1 trilyon dolara yükselmesini öngördüklerini sözlerine ekledi.
 

Editör: Kübra Şenal