İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından, Ağrı’da sınır ötesine kaçmaya çalışan 1 BTÖ üyesi, 1 BTÖ’ye katılacağı değerlendirilen terör bağlantılı kayıp şahsın yakalandığını duyurdu.

TERÖRİTLERİ GETİREN ARAÇ HDP'NİN

Tutuklanan şahısların, Ağrı’ya HDP adına tescilli bir araçla getirildiğini belirten Bakan Yerlikaya, aracın Ağrı Yeşil Sol Parti Milletvekili H.B. adına tahsisli olduğunu açıkladı.

Söz konusu Milletvekilinin, teröristleri şoförü ile birlikte kendisinin getirdiği tespit edildi.

Yerlikaya, konuyla ilgili milletvekili hakkında da soruşturma evrakının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

Ağrı İl Jandarma Komutanlığımızca Bölücü Terör Örgütünün (BTÖ) faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yapılan operasyon kapsamında, sınır ötesine kaçmaya çalışan 1 BTÖ üyesi terörist ve 1 BTÖ’ye katılacağı değerlendirilen terör bağlantılı kayıp şahıs yakalanarak tutuklandı.

BTÖ’nün kırsal kadrosuna katılım yapacağı değerlendirilen her iki şahsın da kimlikleri ve arkasındaki iş birlikçileri tespit edildi. BTÖ Mensubu terörist Hazal Karabey ve BTÖ’ye katılacağı değerlendirilen terör bağlantılı kayıp şahıs ise R.T.

PTS kayıtları ve KGYS kameralarında yapılan kontrollerde ise:

Her iki şahsı da Ağrı’ya getiren aracın, HDP adına tescilli, Ağrı Yeşil Sol Parti milletvekili H.B. adına tahsisli olduğu; tutuklanan şahısları, söz konusu milletvekilinin şoförü ile birlikte kendisinin getirdiği tespit edildi.

Şoför Y. N. tutuklandı.

Ağrı Yeşil Sol Parti Milletvekili H.B. hakkında ise soruşturma evrakı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Terör ve onların iş birlikçilerine yönelik operasyonlarımız aralıksız devam edecek.