İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Antalya’da İl Emniyet Müdürlüğü binasında düzenlenen "Türkiye’nin Huzuru Antalya" başlıklı toplantıya katıldı. Toplantıda; Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Antalya Valisi Hulusi Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, AK Parti Antalya milletvekilleri ve AK Parti İl Başkanı Ali Çetin de yer aldı. Bakan Yerlikaya, toplantının ardından basın mensupları ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

150 GÜNDE ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK 22 OPERASYON

Bakan Yerlikaya, "Kafes Operasyonları"na ilişkin şunları kaydetti:

“İllegal suç örgütlerinin her birini adalete teslim etmek ile ilgili bu operasyonları düzenliyoruz. Antalya'da son 150 gün içerisinde organize suç örgütlerine yönelik yapılan 22 operasyonda 180 şüpheli gözaltına alındı, 68 kişi tutuklandı. Yine bizim kırmızı çizgilerimizden birisi uyuşturucu ile mücadeledir.

"ZEHİR TACİRLERİNE HAYATI ZEHİR EDECEĞİZ"

Toplumumuzu zehirlemeye çalışanlara karşı kararlıyız. Onlara hayatı zehir edeceğiz. Son 150 günde Antalya’da zehir tacirlerine yönelik 4 bin 481 operasyon yapıldı. 5 bin 172 şahıs gözaltına alındı, 416 kişi tutuklandı. Deniz yolu göçmen kaçakçılarının en çok tercih ettiği güzergâhların ve yöntemlerin başında geliyor. Denizlerimizin göçmenlere mezar olmasına müsaade etmeyeceğimiz gibi göçmen kaçakçılarına da asla izin vermeyeceğiz”

TÜRKİYE'DEKİ DÜZENLİ GÖÇMEN SAYISI KAÇ?

Yerlikaya, Antalya’daki geçici koruma altında bulunan ve ikamet izni olan göçmen sayıları hakkında da bilgi vererek “Bu şehrimizde geçici koruma altında bulunan ve ikamet izni ile kalan Suriyeli sayısı 130 bin 994, uluslararası koruma çerçevesinde kalanların sayısı bin 96’dır. Toplam düzenli göçmen sayımız 136 bin 907’dir. Göçmen kaçakçılarına yönelik olarak son 150 günde 42 operasyon düzenlendi, 90 göçmen kaçakçısı organizatörü yakalandı, 13 kişi tutuklandı. Adli kontrolle yakalananlar bir daha bu işleri yapmıyorlarsa kendilerini tebrik ediyoruz, devam ederlerse mahkeme kararı ile cezaevine göndermeye kararlıyız” dedi.