Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: Bugün Türkiye'nin 7 farklı şehrinde çıkan yangınlarda hasar gören yerlerle alakalı alanlarla ilgili o illerin sakinlerine, vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Bugün Türkiye genelinde 30'u kırsal yani orman dışı yangın olmak üzere 44 adet yangın çıktı. Bunlardan 11 tanesi bizim yüksek risk grubunda gördüğümüz yangınlardan oluşuyordu. 6 tanesiyle ilgili çok şükür ki gereken müdahaleler yapıldı ve onlar şu anda herhangi bir risk teşkil etmiyor ve kontrol altına alındı. Halihazırda İzmir Torbalı ve Çeşme ile Balıkesir Susurluk'taki yangınların enerjileri düşürüldü. Onlar herhangi bir tehditte bulunmuyor, tehdit söz konusu değil. İzmir Menderes ve Selçuk'ta başlayan yangınlarla ilgili de arkadaşlarımız müdahalelerine devam ediyorlar. Menderes'le ilgili enerji büyük ölçüde düşürülmüş durumda ama henüz kontrol altında değil. Selçuk'ta da iki bölgede arkadaşlarımız müdahaleye devam ediyorlar. Herhangi bir risk söz konusu değil herhangi bir hem yerleşim yerleri açısından hem de diğer farklı konaklama tesisleri açısından. Ancak bu müdahaleler sarp arazilerin olması sebebiyle arkadaşlarımız müdahalelerine devam ediyorlar.

SELÇUK-KUŞADASI YOLU KAPALI

Selçuk yangınına ilk anda 4 uçak, 8 helikopter, 80 kara aracı ve yaklaşık 480 arkadaşımızla müdahalede bulunduk. Hava kararınca özellikle gece görüş helikopterleri 3 adet helikopterlerle müdahale ediyoruz. 118 kara aracı ve yaklaşık 500'e yakın arkadaşımız müdahaleye devam ediyorlar. Menderes yangınında ise ilk anda 5 uçak, 12 helikopter, 56 kara aracı ve yaklaşık 360'a yakın arkadaşımız müdahaleye başladı. Hava kararınca bu sayı 48 kara aracı ve 207 personel olarak devam ediyor.

Birbirlerine yakın iki bölgeden bahsediyoruz. Aralarında 20 kilometre var. Zaman zaman koordinasyondaki arkadaşlarımız gerekli olan yerlere hava araçlarını ya da kara araçlarını çekebiliyor. Bu sayılar iki yangın arasında değişti. Selçuk-Kuşadası yolu halihazırda kapalı. Herhangi bir tehlike söz konusu olmayıncaya kadar da kapalı duracak.

Editör: Barış Sözal