Midyat Sulh Ceza Hakimliği, Midyat’ta görev yapan Doktor Gözde Bağcı’nın Cumhuriyet Savcısı erkek arkadaşı M.D. tarafından darbedilmesine ilişkin habere erişim engeli kararı aldı.

Söz konusu kararda, “kişilik haklarının ihlal edildiği” belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“5651 kanunun 9. maddesi "...Hakimin bu madde kapsamında verdiği içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararları doğrudan Birliğe gönderilir...Erişimin engellenmesine konu içeriğin yayından çıkarılmış olması durumunda hâkim kararı kendiliğinden hükümsüz kalır...Birlik tarafından ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcıya gönderilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereği derhâl, en geç dört saat içinde ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcı tarafından yerine getirilir...Sulh ceza hâkiminin kararını bu maddede belirtilen şartlara uygun olarak ve süresinde yerine getirmeyen içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları, beş yüz günden üç bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır." şeklinde düzenlenmektedir.

Bu kapsamda ekte tarafınıza gönderilen MİDYAT SULH CEZA HAKİMLİĞİ’nin 16.10.2023 Tarih ve 2023/1503 D. İş sayılı kararında yer alan içeriklerin yayından çıkarılması halinde Birliğimize bilgi verilmesini rica ederiz.”

BAĞCI, DARBEDİLDİĞİNİ İDDİA EDEREK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Mardin Midyat'ta görev yapan Doktor Gözde Bağcı, 6 aydır birlikte olduğu erkek arkadaşı Cumhuriyet Savcısı M.D.'den ayrılmak istediği için darbedildiğini iddia etmiş ve M.D. hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.