Malezya'nın Başbakanı Enver İbrahim, Batı'nın Hamas'ı kınaması yönündeki taleplerine karşı durduğunu ve ülkesinin Filistinli gruplarla olan ilişkilerini sürdüreceğini ifade etti.

The Star gazetesinin aktardığına göre, Enver, mecliste yaptığı açıklamada, Hamas'ı kınamak için baskı yapan Batılı devletleri çifte standartla hareket etmekle suçladı. Enver, Batı'nın Rusya-Ukrayna meselesinde sert bir tutum alırken, Filistin-İsrail arasındaki süregelen çatışmaya sessiz kaldığını dile getirdi.

Enver, "Batılı devletler, her fırsatta Malezya'nın Hamas'ı kınama durumunu sorguluyor." dedi ve Malezya'nın Filistin'e yaklaşık 21 milyon dolarlık yardım yapacağını belirtti. Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın kaldırılması gerektiğini vurguladı.

"Masumiyetin zarar görmesini kabul etmiyoruz"

Enver, Filistin-İsrail arasındaki çatışmada yaşanan sivil kayıplar hakkında da konuşarak, "Kim olursa olsun, masumların zarar görmesini asla kabul etmiyoruz." dedi. Başbakan, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kontrol altına alınmaması durumunda, bu durumun bir soykırıma dönüşebileceğini belirtti.

Filistin'e Asker Gönderilmesi Konusunda Mutabakat Şart

Enver, Malezya'nın Filistin'e barış gücü olarak asker gönderilmesi konusunda, Filistin'in komşu ülkeleriyle mutabakat sağlanması gerektiğini ifade etti. "Komşu ülkelerle anlaşma olmadan, Malezya'nın barış gücü veya insani yardım taşıyan uçaklarının inişine izin verilmez." şeklinde konuştu. Başbakan, Malezya'nın bölgeye asker gönderme konusundaki isteksizlik iddialarını da yalanladı.

Kaynak: AA