Baykar’ın yerli ve özgün imzasını taşıyan Bayraktar TB3 SİHA, Cumhuriyetin yüzüncü yılı anısına gökyüzünde ilk test uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

İLK UÇUŞ TESTİ BAŞARILI

Yerli üretimin gurur kaynağı silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB3, 100. yıl anısına gerçekleştirdiği bu tarihi uçuşta, Baykar'ın lider ismi Selçuk Bayraktar'ın gözetiminde Tekirdağ'ın Çorlu bölgesindeki AKINCI Test ve Eğitim Merkezi'nde gökyüzüne yükseldi. Bayraktar TB3, sabah 08.30'da gerçekleşen uçuşunda, sistem doğrulama testlerini de başarıyla geçti ve bir saat süresince gökyüzünde kaldı. Yenilikçi teknolojisi ile kısa pistli gemiler için iniş-kalkış yeteneği bulunan TB3, bu özelliğiyle havacılıkta yeni bir çağın kapısını araladı. TEI imzalı, 170 beygir gücünde ve deniz koşullarına uygun olarak tasarlanan yerli PD-170 motoru ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

DÜNYANIN İLK SİLAHLI İNSANSIZ HAVA ARACI: BAYRAKTAR TB3

Bayraktar TB3 SİHA'nın sahip olduğu katlanabilir kanat yapısı, TCG Anadolu gibi kısa pistli gemiler için kalkış ve iniş yeteneği ile dikkat çekiyor. Bu özellikleriyle TB3, kendi sınıfındaki insansız hava araçları için de bir ilke imza atacak. Uzun mesafelerde kontrol edilebilen ve görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine sahip olan TB3, taşıdığı akıllı mühimmatları ile hem keşif-gözetleme hem de taarruz görevlerini yerine getirecek ve Türkiye'nin deniz ötesi caydırıcılığını artıracak. Baykar'ın öncü ismi Selçuk Bayraktar, geçtiğimiz dönemde TCG Anadolu Gemisi'nde gerçekleşen törende, TB3'ün 2024 yılında TCG Anadolu'da denemelerinin başlatılacağını duyurmuştu.

SELÇUK BAYRAKTAR: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA ARMAĞAN OLSUN

Başarılı uçuşun ardından Bayraktar TB3 SİHA test ekibine seslenen Selçuk Bayraktar şunları söyledi:

“Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı ve Bayraktar TB3 SİHA, kısa pistli uçak gemimiz TCG ANADOLU’da göreve başladığında hava muharebesinde bir devrim yaşanacak. Gemiye konuşlanmalarıyla birlikte, uzun süreli keşif ve taarruz kabiliyetleri sayesinde deniz aşırı operasyonlarda büyük bir kuvvet çarpanı olacaklar. Cumhuriyetimizin 100. yılında Bayraktar TB3 insansız hava aracımız, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yaklaşık 20 senedir ülkemizin tam bağımsız ve hür yarınları için geliştirdiğimiz insansız hava araçları serüveninde, 6 kilodan başlayarak 6 tona ulaşan, Bayraktar KIZILELMA ile ülkemizin ilk insansız savaş uçağına yürüyen yolculuğumuzda, bizler Cumhuriyetimizin 100. yılında mühendisler ve teknisyenler olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Cumhuriyetimizin 100. yılına armağanımız olsun."

Kaynak: İHA