Belediye başkan adayları ne zaman açıklanacak? sorusu vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. 2024 yerel seçimleri öncesinde vatandaşlar, belediye başkan adayları listelerine odaklanmış durumda. AK Parti, MHP, CHP, ve İYİ Parti'de adaylık başvuruları gündemde. Belediye başkanlığı seçimleri Mart ayında gerçekleştirilecek ve vatandaşlar sandık başına gidecek. İşte, bu kapsamda son bilgiler...

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin adaylarını ilan edeceği tarihe ilişkin şunları söylemişti:

"Cumhur İttifakı olarak tüm seçimlerde olduğu gibi yaklaşan yerel seçimde de iddialıyız. Çalışmalarımızı bu iddiamız nispetinde çok titiz bir biçimde yapıyor, adaylarla ilgili süreçte her konuyu ince eliyor sık dokuyoruz. Partimiz gerekli hazırlıkları ve analizleri yaptı. Zaten bildiğiniz gibi AK Parti olarak bizim seçim hazırlıklarımız bir önceki seçimin tamamlanmasıyla birlikte başlar. Özellikle büyük şehirler başta olmak üzere her ilde kamuoyu yoklamaları yaptık, yapıyoruz. Sonuçları analiz edip milletimizin gönlündekini anlamaya, şehirlerimize en faydalı olacak adayları belirlemeye gayret gösteriyoruz. Bir defa 1 Aralık belediye başkan adayı olmak isteyen ve görevden bu nedenle ayrılması gereken memurların istifaları için son tarih. Memurların durumunu da görelim. Onların durumu da netleştikten sonra aralık ayının ortalarına doğru artık adaylarımızı peyderpey açıklamaya inşallah başlarız."

Diyarbakır belediye başkanı aday adayları 2023/2024 Diyarbakır belediye başkanı aday adayları 2023/2024

CHP ve İYİ Parti'nin de benzer tarihlerde aday listelerini açıklaması bekleniyor.

yerel seçimler 3

YEREL SEÇİMLER (BELEDİYE SEÇİMLERİ) NE ZAMAN?

Belediye seçimleri, her 5 senede bir gerçekleştirilir ve son olarak 2019 yılında yapılmıştı. Yeni yerel seçim tarihi belirlendi.

Buna göre; Yerel seçimler yani belediye seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak.

yerel seçimler 2

2024 YEREL SEÇİM TAKVİMİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla seçim takviminin başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 olarak belirlendi.

Seçim takvimine göre; seçime katılacak siyasi partiler, 2 Ocak günü YSK tarafından ilan edilecek. Siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri, 27 Ocak tarihinde YSK tarafından yapılacak kurayla belirlenecek.

yerel seçimler

Siyasi partiler, il ve ilçe belediyeleri başkan adayları ile belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyelikleri listelerini (bağımsız aday olacak kişiler de başvurularını) 20 Şubat saat 17.00’ye kadar teslim edecek.

Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart tarihinde başlayacak. Ayrıca seçim propagandasının sonu 30 Mart saat 18.00, seçim yasaklarının sonu ise 31 Mart saat 23.59 olarak belirlendi.

yerel seçimler 1

YEREL SEÇİMLERDE KİMLER SEÇİLİR?

Yerel seçimlerde oy atma işlemi, okullarda kurulan sandıklarda, milletvekili seçimlerinde ve referandumlarda yapılır.

2024 belediye seçimlerinde oy atılacak kişiler şunlardır:

  • Büyükşehir Belediye Başkanı
  • İl Belediye Başkanı
  • İlçe Belediye Başkanı
  • Belde Belediye Başkanı
  • Köy muhtarları ve ihtiyar heyeti üyeleri
  • Mahalle muhtarları
  • İl genel meclis ve belediye meclis üyeleri seçilir.