İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Türkiye'den gelen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu açıkladı. Yetkililer tarafından "Kamuoyuna uyarı: Beypazarı marka maden suyunda aşırı bor içeriği" başlığıyla yayınladığı uyarıda şu ifadelere yer verdi: "Bern, 15 Nisan 2024 - Yapılan resmi inceleme kapsamında Beypazarı markalı maden suyunda aşırı bor içeriği tespit edildi. Sağlık riski göz ardı edilemez. Federal Gıda Güvenliği ve Veteriner İşleri Dairesi (BLV), etkilenen markanın maden suyunun tüketilmemesini tavsiye ediyor. BAK-SAN GmbH şirketi, etkilenen ürünü derhal satıştan çekti ve geri çağırma işlemine başladı."

"DOĞURGANLIĞI ETKİLEDİĞİ DÜŞÜNÜLMEKTE"

Açıklamada, ürünün ne gibi tehlikeler oluşturduğunun da altı çizildi ve, "Bor elementi doğal olarak yer altı suyunda ve dolayısıyla kayalardan ve topraktan yıkanabildiği için maden suyunda da bulunur. Borun fetal gelişimi ve doğurganlığı etkilediği düşünülmektedir. Bu nedenle uzun vadede sağlık riski göz ardı edilemez." ifadeleri kullanıldı.

AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye’nin önde gelen doğal maden suyu markalarından biri olan Beypazarı hakkında, X’de çıkan haberler sonrası, Beypazarı maden suyu markası yetkililerinden ilk açıklama geldi. Haber365'ten Mihrab Kurt'un özel haberine göre; yetkililer, Beypazarı maden suyu markasının Sağlık Bakanlığı’na bağlı olduğu, ülkemizde üretim kriterlerinde bor değerlendirme limiti olmadığı, yapılan testlerde Beypazarı maden suyu içerisinde bulunan bor miktarının sağlığa zarar olmadığını ifade etti. İsviçre’nin ürün test ve değerlendirme kriterlerinin birçok ülkeye göre farklı olduğunun altını çizen yetkililer, Beypazarı maden suyunun 33 ülkeye ihraç edildiğini belirterek haklarında çıkan bu asparagas haberler hakkında gerekli çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu