Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile ABD’nin California eyaletinde yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, görüşmenin şimdiye kadar yaptıkları en verimli görüşmelerden biri olduğunu ifade etti. Biden, iki ülke arasındaki askeri iletişimin yeniden tesis edilmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

ÇİN'DEN BATI'YA DOĞRU UYUŞTURUCU MADDE TRANSFERİNİN KESİLMESİ İÇİN ADIM

Uyuşturucu ile mücadelede iş birliği yapacaklarını ifade eden Biden, "Çin'den Batı'ya doğru uyuşturucu madde transferinin kesilmesi için adım atıyoruz. Bu, hayat kurtarıcı bir adım" dedi.

FİLİSTİN VE UKRAYNA GÜNDEMİ ELE ALINDI

Xi ile görüşmesinde Filistin ve Ukrayna gibi küresel meseleleri de ele aldıklarını anlatan Biden, Hamas'ın Gazze'deki Şifa Hastanesi’nin altına "silah ve militan yerleştirerek savaş suçu işlediğini" öne sürdü. Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve savaş kabinesine tek nihai çözümün "iki devletli çözüm olduğunu" da açıkça ifade ettiğini kaydetti. ABD Başkanı, bunun için İsraillilerin öncelikle "Hamas'ın saldırmaya devam edeceğinden endişe duymayacak bir noktaya gelmesi gerektiğini" söyledi.

BİDEN: Xİ DİKTATÖR

Bir gazetecinin "Xi Jinping’i hala diktatör olarak tanımlıyor musunuz?" sorusu üzerine şu şekilde yanıt verdi:

"Şöyle ki, o bizimkinden tamamen farklı bir hükümet biçimine dayanan komünist bir ülkeyi yöneten biri olması bakımından bir diktatör"

Biden-Xi görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada ise liderlerin potansiyel iş birliği alanları da dahil olmak üzere ikili ve küresel konular üzerinde samimi ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiği, farklılıklar hakkında görüş alışverişinde bulunduğu aktarıldı. 

BEYAZ SARAY: ABD VE ÇİN LİDERLERİ İLERLEME KAYDETTİ

Açıklamada Biden'ın görüşme kapsamında dünyanın ABD ve Çin'den rekabetin çatışmaya veya yeni bir Soğuk Savaş'a sürüklenmesini önlemek için sorumlu bir şekilde davranmasını beklediğini belirttiği ifade edildi.

Ayrıca "İki lider bir dizi önemli konuda ilerleme kaydetti. Liderler, fentanil gibi sentetik uyuşturucular da dahil küresel yasa dışı uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığıyla mücadelede ikili iş birliği ve narkotikle mücadelede kolluk kuvvetleri koordinasyonu için bir çalışma grubunun kurulmasını memnuniyetle karşıladı" ifadeleri kullanıldı.