ABD'nin lideri Joe Biden, İsrail-Filistin arasındaki çatışmalarda ateşkesin masaya sürülmesinden önce Hamas tarafından alıkonulan rehinelerin özgürlüklerine kavuşturulmasını şart koştu.

Biden, Beyaz Saray'da ekonomik yatırımlarla ilgili bir açıklama yaparken basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir muhabirin, "Rehinelerin serbest bırakılması karşılığında bir ateşkesi destekler misiniz?" şeklindeki sorusuna Biden, "Rehineler özgür kalmalı, ardından ateşkes hakkında tartışabiliriz." cevabını verdi.

DURUM ODASI'NA ACİL ÇAĞRI

Ancak Biden'ın basın toplantısı beklenmedik bir şekilde sonlandı. Başkan, açıklamasını yarıda bırakarak, görevleri Ticaret Bakanı Gina Raimondo'ya devretti. Biden, acil bir mesele için "Durum Odası"na gitmesi gerektiğini belirtti.

Bu ani ayrılığın nedeni tam olarak açıklanmasa da, medya olayın, Irak'ta bulunan Şii milislerin, ABD'nin Suriye'deki üslerine insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırıya tepki olarak gerçekleşmiş olabileceğini iddia etti.

BIDEN VE NETANYAHU'DAN KRİTİK GÖRÜŞME

ABD'nin Başkomutanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla gerçekleştirdiği telefon mülakatında, Hamas'ın kontrolü altındaki iki kişinin özgürlüğüne kavuşmasından duyduğu sevinci paylaştı.

Beyaz Saray kaynaklarından edinilen bilgiye göre Biden, Netanyahu ile olan telefon görüşmesinde Hamas'ın rehin tuttuğu iki kişinin serbest bırakılmasına dair mutluluğunu ifade etti. Biden, Gazze'deki sivil vatandaşların ve ABD yurttaşlarının bölgeden güven içerisinde tahliye edilmesi için çaba göstereceklerini teyit etti.

Biden, Gazze'ye sunulan insani yardımların devamının önemli olduğunu dile getirirken, Netanyahu'ya ABD'nin İsrail'e sunmuş olduğu askeri destek konusunda da bilgilendirme yaptı.

ABD VE İSRAİL SAVUNMA BAKANLARI DA GÖRÜŞTÜ

Bir diğer telefon görüşmesi ise ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant arasında yaşandı.

Austin, Gallant ile gerçekleştirdiği konuşmada, Gazze'ye süren insani yardımın önemini ve bölgedeki sivillerin korunması gerekliliğini altını çizdi. Her iki bakan, ABD'nin İsrail'e sunmuş olduğu savunma desteğini de gündemlerine aldı.

Kaynak: AA