İran-İsrail gerginliği sıcaklığını korurken ilk hamle Hizbullah’tan geldi. İsrail’e yaklaşık 50 füzenin peş peşe atıldığı belirtilerken Biden’ın Beyaz Saray’da yaptığı açıklama ortaya çıktı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Başkanı, soykırım için fon sağladığı İsrail’in yanında olacaklarını bildirerek İran’a “Yapma” mesajı verdi.

Biden44

“HER AN OLABİLİR”

İran'ın ne kadar kısa zamanda İsrail'e saldırabileceği yönündeki soruya Biden, "Güvenli bir bilgi almak isterdim ancak beklentim her an olabileceği yönünde." diye konuştu.

KORKU ÇANLARI MI ÇALIYOR?

Biden, İran'ı İsrail'e saldırmaması konusunda uyararak, "Biz kendimizi İsrail'in savunmasına adadık. İsrail'i destekleyeceğiz. İsrail'in savunulmasına yardım edeceğiz ve İran başarılı olamayacak." ifadelerini kullandı.

Biden22

NE OLMUŞTU?

İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde, toplam 7 kişi ölmüştü. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırısının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, "Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak." ifadesini kullanmıştı.

BIDEN’DAN İŞGALCİLERE ‘SARSILMAZ’ DESTEK

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e "sarsılmaz" şekilde destek vermeye devam edeceklerini belirtmişti.
 

Editör: Kübra Şenal