Çinli malzeme bilimciler, biyolojik bileşenlerden doğada kolay çözünebilen cam üretti

Çinli bilim insanları, atık haline geldiğinde çevreye zararını en aza indirmek hedefiyle biyolojik bileşenlerden üretilen, doğada kolay çözünebilen ve geri dönüştürülebilen bir cam türü geliştirdi.

Bilim 19.03.2023, 18:32
Çinli malzeme bilimciler, biyolojik bileşenlerden doğada kolay çözünebilen cam üretti

Çin Bilimler Akademisine bağlı İşleme Mühendisliği Enstitüsünden bilim insanları, sonuçlarını "Sciences Advances" dergisinde yayımladıkları araştırmada, çevre dostu biyolojik cam buluşunun detaylarını paylaştı.

'SOĞUK SIVIDA SERTLEŞTİRİLDİ'

Biyolojik olarak türetilmiş peptit ve aminoasit bileşenleri, ısıtarak ergime yoluyla bir araya getiren araştırmacılar, ardından aşırı soğuk sıvıda sertleştirerek cam haline getirmeyi başardı.

'DOĞADA KOLAY ÇÖZÜNEBİLİR'

Araştırmacılar söz konusu yöntemle üretilen camın doğada kolay çözünebilir ve yeniden dönüştürülebilir özellikte olduğuna dikkati çekerek, kimyasal maddelerle üretilen biyolojik çözünürlüğü olmayan cam ürünlerine göre daha sürdürebilir olduğunu belirtti.

'ÇEVRE DOSTU YENİ TEKNOLOJİ'

Biyomoleküler özellikteki camın biçimlendirilmeye elverişli ve optik niteliklerinin iyi olduğunu ifade eden araştırmacılar, yaygın ticari kullanım kazanması halinde çevre dostu yeni bir teknoloji haline gelebileceğini paylaştı.

banner2
Yorumlar (0)