Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, 4 ülkeyi ziyareti kapsayan ve son durağı Türkiye olan Orta Doğu turu dolayısıyla bugün Türkiye'ye geliyor. Anthony Blinken, iki gün sürecek ziyaret çerçevesinde yarın Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Ankara'da görüşecek. 

GAZZE'DEKİ SALDIRILARDAN BU YANA İLK!

Bu bağlamda İsrail'in Gazze'deki katliamlarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 4 kez telefonda konuşan iki isim, bu kez yüz yüze gelecek.

İSRAİL-FİLİSTİN GÜNDEMİ ELE ALINACAK

Blinken'a; İsrail'in Gazze halkını topyekün hedef almasının kabul edilemez olduğunu vurgulayacak olan Dışişleri Bakanı Fidan, Gazze'ye insani yardımların kesintisiz ulaştırılmasının önemine dikkat çekecek.

TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜK TEKLİFİ

Bakan Fidan Blinken'a ateşkesin sağlanması için ABD ve diğer ülkelerin gerilimi tırmandıracak adımlardan uzak durması gerektiğini hatırlatacak. Fidan, sorunun ancak 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasıyla çözüleceğini de söylecek.

Öte yandan Hakan Fidan, Türkiye'nin masaya getirdiği garantörlük teklifini iletecek.

İsrail-Filistin gündeminin yanı sıra Fidan-Blinken görüşmesindeki masadaki diğer başlıklar ise şöyle oalcak:

"NATO'nun genişleme süreci, Türkiye-ABD ilişkileri, Ankara-Washington hattındaki F-16 modernizasyonu görüşmeleri ve terörle mücadele. "

Kaynak: TRT