Basın toplantısı düzenleyen UNRWA (Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, 8 Ekim'de İsrail'in Gazze'ye yönelik su, elektrik, yakıt, gıda ve diğer temel hizmetleri kesme kararı sonrası yaşananlara dair açıklama yaptı.

Gazze'de su, elektrik ve yakıt olmadığını söyleyen UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, "UNRWA meslektaşlarım artık Gazze'deki kişilere insani yardım sağlayamıyor." diye konuştu.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, "Okullarımıza ve diğer UNRWA tesislerine sığınmak isteyen insanların sayısı çok fazla ve artık bunlarla başa çıkabilecek kapasitemiz yok." dedi.

Genel Komiser Philippe Lazzarini, çok yakın zamanda bölgede yiyecek ve ilaç da kalmayacağını değerlendirdiklerini ifade etti.

“Gazze boğuluyor, dünya insanlığını kaybetmiş gibi görünüyor”

Savaştan önce Gazze'nin 16 yıldır abluka altında olduğunu, savaş sonrası ise tam abluka uygulandığını ve nüfusun yüzde 60'tan fazlasının uluslararası gıda yardımına muhtaç olduğunu kaydeden Philippe Lazzarini, "Gazze boğuluyor ve dünya insanlığını kaybetmiş gibi görünüyor." dedi.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, "Gazze'ye şimdi malzeme tedarik edilmezse UNRWA ve yardım çalışanları insani yardım operasyonlarına devam edemeyecek." bilgisini vererek, tüm taraflara insani yardım koridorunun açılması hususunda acil çağrıda bulundu.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı birimi olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e yönelik "Aksa Tufanı" isimli geniş çaplı bir saldırı başlattı.

Gazze'den İsrail'e doğru sayısız roket fırlatıldı. Filistinli Kassam Tugayları mensupları, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Geçiş Noktası'na ani bir baskın yaparak kontrolü ele aldı.

Kassam Tugayları, kontrolü ele aldıktan sonra İsrail'in iç bölgelerine sızdı. İsrail ordusu da karşılık olarak Gazze'ye çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Gazze'den yapılan bu saldırılar sonucunda 1300 İsrailli hayatını kaybetti, 3436'sı yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırıları sonucunda Gazze'de 2750 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9700 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in işgali altında bulunan Batı Şeria'da, İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin eylemleri sonucu 58 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 1250 kişi yaralandı.

İsrail'in bu saldırıları sırasında Gazze'de 9, Lübnan'da ise bir gazeteci hayatını kaybetti.

Lübnan'ın güney sınırında, 8 Ekim'den itibaren Hizbullah ile İsrail ordusu arasında yaşanan çatışmalarda ise 3 sivil, 4 Hizbullah militanı ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi mensubu yaşamını yitirdi. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrail askeri öldü.