Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail'in Gazze'ye açtığı savaşın "tüm bölgeye yayılabileceği" uyarısında bulundu. Guterres, Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen 33. Arap Birliği Zirvesi'nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, İsrail ordusunun Refah'a yönelik saldırısının kabul edilemez olduğunu söyledi.

GAZZE'DEKİ SAVAŞIN TEHLİKELERİ

Guterres, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının bölgede yayılma riskine işaret ederek, "Gazze'deki savaş tüm bölgede enfeksiyona sebep olabilecek açık bir yaradır." ifadelerini kullandı. Bu uyarıyla, Gazze'deki çatışmaların tüm Orta Doğu'yu etkileyebilecek potansiyel tehlikesine dikkat çekti.

REFAH SALDIRILARI KABUL EDİLEMEZ

İsrail'in Refah'a 7 Mayıs'ta başlattığı kara saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Guterres, "Refah'a yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez, bölgede yeni bir acı ve felaket dalgasına yol açar." dedi. Guterres, bu saldırıların bölgede daha fazla acı ve yıkıma neden olacağını vurguladı.

ACİL ATEŞKES VE İNSANİ YARDIM ÇAĞRISI

İnsani sebeplerden dolayı Gazze'de bir an önce ateşkes sağlanması gerektiğini belirten Guterres, tüm esirlerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması ile Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerine engelsiz bir şekilde insani yardımların ulaştırılması gerektiğini ifade etti. Guterres, bu adımların bölgede insani krizin hafifletilmesi için elzem olduğunu belirtti.

EN ÖLÜMCÜL ÇATIŞMA

BM Genel Sekreteri, Gazze'deki çatışmanın, siviller, yardım çalışanları, gazeteciler ve BM personeli için göreve geldiğinden bu yana şahit olduğu "en ölümcül çatışma" olduğuna dikkat çekti. Guterres, bu çatışmaların insani maliyetinin çok yüksek olduğunu ifade etti.

HAMAS VE TOPLU CEZALANDIRMA

Guterres, Hamas'ın 7 Ekim saldırılarının meşrulaştırılamayacağını belirterek, Filistin halkının maruz kaldığı toplu cezalandırmanın da haklı gerekçesi olmadığını vurguladı. Bu açıklamayla, her iki tarafın da eylemlerinin kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

SİVİL KAYIPLAR ARTIYOR

Guterres, İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde sivil can kayıplarının artmaya devam ettiğini sözlerine ekleyerek, uluslararası toplumun acil müdahale etmesi gerektiğini belirtti.

Editör: Mevlüt Peker