Birleşmiş Milletler (BM)’den yapılan açıklamada, İsrail Hava Kuvvetleri’nin, kuzeyde bulunan sivil Filistin halkının gitmesini istediği güneyde yer alan Han Yunus ve diğer bölgeleri de bombaladığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler'in Filistin Mültecilerine Destek Ajansı (UNRWA), İsrail'in, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus bölgesi dahil olmak üzere sivillerin yaşadığı bölgelere yönelik hava saldırılarını sürdürdüğünü açıkladı.

Ajansın yayımladığı bildiride, İsrail'in kara, hava ve denizden gerçekleştirdiği yoğun bombardımanların devam ettiği belirtildi. İsrail'in, Gazze sakinlerine güneye taşınmaları yönünde verdiği direktiflere rağmen Han Yunus ve civar bölgeleri hedef almaya devam ettiği ifade edildi.

Gazze'deki son su arıtma tesisinin faaliyetlerini durdurmasıyla bölgede ciddi bir susuzluk tehlikesi baş gösterdi. UNRWA'nın açıklamasına göre, Gazze'nin güneyindeki bir su boru hattı kısa bir süreliğine faaliyete geçirildi, fakat bu, Han Yunus'taki insanların sadece yarısına sınırlı miktarda su temin edebildi. Bu kısa süreli su teminiyle Gazze nüfusunun sadece yüzde 14'ü ihtiyaçlarını karşılayabildi.

Gazze'deki hastanelerde bulunan yakıtın sadece 24 saatlik bir süre için yeterli olduğu, bu sürenin sonunda yedek jeneratörlerin çalışmaz hale geleceği ve bu durumun binlerce hastanın yaşamını tehlikeye atacağı vurgulandı.

Daha önce UNRWA, İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de 1 milyon Filistinlinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurmuştu.

İsrail-Filistin çatışması derinleşiyor

7 Ekim 2023'te İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Aksa Tufanı" adını verdikleri büyük ölçekli bir saldırıyı İsrail'e karşı başlattı. Gazze'den İsrail'e çok sayıda roket fırlatıldı. Bu tugaylar, Gazze-İsrail sınırında bulunan Beyt Hanun-Erez Geçiş Noktası'na sürpriz bir saldırı düzenleyerek bölgeyi ele geçirdi ve ardından İsrail'in iç bölgelerine ilerledi. Karşılık olarak İsrail ordusu, Gazze'ye çok sayıda hava saldırısı gerçekleştirdi.

Kassam Tugayları'nın roket saldırıları sonucunda İsrail'de 1305 kişi hayatını kaybetti, 3968 kişi yaralandı. İsrail Sağlık Bakanlığı, hastanelerde tedavi gören 351 yaralı olduğunu belirtti.

Öte yandan, İsrail'in hava saldırıları sonucunda Gazze'de 2778 kişi yaşamını yitirdi ve 10.000'den fazla kişi yaralandı. Batı Şeria'da ise İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 59 Filistinli öldü, 1250'si yaralandı.

Basın mensupları da bu çatışmalardan etkilendi. Gazze'de 11, Lübnan'da 1 gazeteci hayatını kaybetti ve 20'den fazla basın çalışanı yaralandı. Filistin Kızılayı, İsrail saldırıları sonucunda 4 sağlık çalışanının öldüğünü, 5'inin ağır yaralandığını duyurdu.

Lübnan'ın güneyinde, Hizbullah ile İsrail ordusu arasında devam eden çatışmalarda 3 sivil, 4 Hizbullah üyesi ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi üyesi hayatını kaybetti. Lübnan'dan gelen saldırılarda 3 İsrail askeri öldü.

Son olarak, İsrail ordusunun son 10 gün içerisinde Gazze'de 4600'den fazla hedefi vurduğu belirtildi.

Kaynak: AA