Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü Amy Pope, Gazze'yle yaptığı yazılı açıklamada, kalıcı ve insani ateşkes çağrısında bulundu. Pope, kritik yardımların Gazze’ye ulaştırılamadığını bildirdi.

"YARDIM GİRİŞLERİ ÇÖKÜŞÜN EŞİĞİNDE"

Açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in "kritik yardımların Gazze Şeridi'nde acil ihtiyaç sahibi kişilere ulaşması için kalıcı ve acil insani ateşkes çağrısını" yinelediklerini anlattı. "Gazze'ye yönelik yardım girişimleri çöküşün eşiğinde. Acil ateşkese ihtiyaç var" ifadelerini kullanan Pope, yoğun çatışmalar ve erişimdeki eksikliklerin insani çabaları olumsuz etkilediğini vurguladı.

ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI

Pope, Gazze'deki insani sistemin çökme riskinin, Guterres'i BM Şartı'nın 99. maddesini kullanarak, BM Güvenlik Konseyi'ne insani bir felaketin önlenmesine yardımcı olma ve insani ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunmaya ittiğini belirtti.

SON DERECE ENDİŞE VERİCİ

"Gazze'deki yerinden edilmenin boyutu çok büyük ve insani koşulları son derece endişe verici" değerlendirmesinde bulunan Pope, hayat kurtarmak ve sivillere yiyecek, su ve diğer temel ihtiyaçların ulaştırılmasının ancak "acil ateşkesle" mümkün olabileceğinin altını çizdi.

BÖLGELERE TAHLİYELER DEVAM EDECEK Mİ?

Pope, Gazze'deki sivillerin kitlesel olarak yerinden edilmesinden derin kaygı duyduklarına da işaret ederken, zaten aşırı kalabalık olan bölgelere tahliyelerin devam edeceği yönündeki haberlerin endişe verici olduğunu anlattı.

Editör: Halide Tonga