BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Florencia Soto Nino, günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı. Gelişmelerin "çok endişe verici" olduğunu aktaran Nino, durumun Genel Sekreter'in de daha önce uyardığı "bölgeye yayılma riskini" ortaya koyduğunu belirtti.

TÜM TARAFLARA AZAMİ İTİDAL VE ACİLEN BÖLGESEL GERGİNLİĞİ AZALTMA ÇAĞRISI

Nino, saldırıyla ilgili henüz tüm detayların netleşmediğini belirterek, "Genel Sekreter, tüm taraflara azami itidal ve acilen bölgesel gerginliği azaltma çağrısında bulunuyor." ifadesini kullandı.Guterres'in daha önce çatışma sürdükçe tarafların "hatalı hesap yapma riskinin artacağına" dikkati çektiğini anımsatan Nino, bölgenin farklı yerlerinde bunun gerçekleştiğini dile getirdi.

Nino, uluslararası toplum üyelerine bölgede gerginliğin artmasını engellemek için yoğun çaba sarf etmeleri çağrısını yineleyerek, "Düşüncesizce atılacak ve bölgede şiddeti tetikleyecek adım istemiyoruz." dedi.

"TOPLUMUN YÜZDE 85'İ YERİNDEN EDİLMİŞ DURUMDA"

"Gazze'de yaklaşık 1,9 milyon Filistinli, yani toplumun yüzde 85'i yerinden edilmiş durumda." bilgisini paylaşan Nino, 2023'ün Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Filistinliler için en ölümcül yıl olduğunu belirtti. Nino, BM verilerine göre 2023'te Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 507 Filistinlinin öldürüldüğünü, aynı dönemde Batı Şeria'da İsrailli yerleşimciler tarafından 1225 saldırı gerçekleştirildiğini duyurdu.

"ZORLA YERİNDEN ETMEYE KARŞIYIZ"

İsrailli aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in, "Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerine destek verdikleri" yönündeki ifadelerine ilişkin ise Nino, "BM olarak zorla yerinden etmeye karşıyız. Nokta." dedi. Nino, Genel Sekreter Guterres'in de bu konuda tutumunun çok açık olduğunu ve iki devletli çözümü desteklemeye devam ettiğini söyledi.

Editör: Halide Tonga