Bulgaristan’da bugün halk, yerel seçimler için ikinci kez sandık başına gitti. Seçimlerde, adaylardan hiçbirinin oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamadığı yerlerde belediye başkanları, ilçe belediye başkanları ve muhtarlar seçilecek.

Yaklaşık 6 milyon kayıtlı seçmenin olduğu Bulgaristan’da, 67 siyasi parti ve koalisyon, köy muhtarı, belediye meclis üyesi ve belediye başkanlıkları için yarışıyor.

yerelsemimler-bgnes2-a

BULGARİSTAN SEÇİMLERİNDE KRİTİK NOKTALAR

İlk turda hiçbir adayın yüzde 50 barajına ulaşamadığı seçim bölgelerini kapsayan ikinci turda başkent Sofya ile ülkenin diğer büyükşehirleri Varna ve Filibe'nin belediye başkanlıkları önem taşıyor.

Sofya’da, iktidar koalisyonu ortağı olan Avrupa Birliği (AB) ve NATO yanlısı Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan (PP-DB) ittifakının adayı Vasil Terziev, komünist ve diğer sol güçlerin aday gösterdiği Vanya Grigorova ile yarışıyor.

Ülke genelinde sandık kurulan 7 bin 250 seçim yerinin 5 bin 900’ünde kağıt pusula veya makinayla oy kullanılabilecek. Nüfusu 300’den az olan yerleşim yerlerinde ise sadece kağıt pusula kullanılacak.

HÖH PARTİSİ 57. SIRADA

Türk ve Müslümanların çoğunluğunu oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, oy pusulasında 57. sırada yer alıyor.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, partisinin 38 olan belediye başkanı sayısını en az 40'a çıkarmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

HÖH partisinin geleneksel olarak güçlü olduğu Kırcaali bölgesinde HÖH adayı Erol Mümün ilk turda seçilmişti.

SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bugün yerel saatle 08.00'de başlayan oy verme işlemi 20.00'de sona erecek. Seçimin nihai sonuçları Merkez Seçim Komisyonu (ZİK) tarafından 7 Kasım’da açıklanacak.
 

Kaynak: AA