Varna Limanı'na gittiği öğrenilen 107 metre uzunluğundaki Barbados bandıralı "AK DISCOVERY" adlı kuru yük gemisinde Akbaş mevkisinde yangın çıktığı ihbarı üzerine, bölgeye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı Kurtarma-13, Kurtarma-3 ve TÜRKELİ römorkörleri ile KIYEM-1 hızlı tahlisiye botu sevk edildi.

BİR KİŞİ YARALANDI

Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği, çift yönlü geçici olarak askıya alındı. Yangında, geminin 14 kişilik mürettebatı arasında yer alan Suriye uyruklu bir kişi yaralandı.

GEMİDEKİ SOĞUTMA ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Sahil Güvenlik Botu "KB 73" ile kıyıya çıkarılan yaralı, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine kaldırıldı. Kıyı Emniyeti ekiplerinin çalışması sonucu yangın söndürüldü. Gemideki soğutma çalışmaları sürüyor.

ÇANAKKALE VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada, “Barbados bayraklı 107,58 metre boyundaki Ak Discovery isimli kuru yük gemisi 14 mürettebatı ile Mısır ülkesinden Bulgaristan Varna limanına giderken ilimiz Nara burnu açıklarında geminin makine dairesinde yangın çıkmıştır. Yangına Kıyı Emniyeti römorkörleri ve Sahil Güvenlik ekipleri tarafından müdahaleye edilerek yangın kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları devam etmektedir. Çıkan yangında yaralanan 1 mürettebat hastaneye kaldırılmıştır. Boğaz trafiği her iki yönden askıya alınmıştır” ifadelerine yer verildi.
Öte yandan çıkan yangında yaralanan mürettebatın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Editör: Halide Tonga