Ekran Haber'den Ozan Barış Erim'in haberine göre, jandarma ekipleri Bayramiç ilçesine bağlı Evciler köyündeki Kocakıran mevkiinde bulunan bir tarlada, izinsiz kazı yapıldığını tespit etti. Hızlıca olay yerine hareket eden jandarma ekipleri, 21 kişiyi izinsiz kazı yaptıkları esnada suçüstü yakaladı. Şüpheliler; M.Ç., C.A., C.K., A.K., M.R.B., M.B.K., M.A., İ.A., H.E., D.A., A.S.S., M.E.Ö., M.Ş., M.D., K.S., H.H., H.Y., Y.Ö., İ.K., R.K. ve M.Ç. hakkında "2863 Sayılı Kanuna Muhalefet", "Suça Azmettirme", "Hakkı Olmayan Yere Tecavüz" ve "İzinsiz Kazı Yapmak" Bayramiç Cumhuriyet Başsavcılığında mevcutlu olarak hazır edilmek üzere gözaltına alındı. 

MEHDİ OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Gözaltına alınan şüphelilerin sorgu işlemleri sırasında, bir şüphelinin 'mehdi' olduğunu iddia ettiği öğrenildi. Diğer şüphelileri kazı alanına yönlendiren şüpheli M.Ç., kazdıkları alanda 'ahit sandığı' olduğunu belirtti. Ekran Haber Mehdi olduğunu iddia eden şüphelinin ifadelerine ulaştı. 

canakkale-definecilere-sucustu-21kasim2023-5

"MELEKLER TARAFINDAN BİLDİRİLDİ"

Hadislerde bahsedilen mehdi olduğunu iddia eden şüpheli M.Ç., ahit sandığının yerinin kendisine melekler tarafından bildirildiğini belirterek, "Ben hadislerde bahsedilen Ebul Kasım Muhammed Mustafa ismi ile Hazreti Peygamberin bahsettiği mehdiyim. Melekler Mehdiye gizli olan şeylerin yolunu gösterecek ve tabutu sekineyi çıkaracaktır hadisi ile 17 Kasım 2023 günü saat: 22.00 sıralarında meleklerin bana tabutu sekinenin yerini göstermesi üzerine bende konaklamakta bulunduğum Hilal Doğa Oteli ve Koç Termal Tesislerinde konaklayan arkadaşlarıma bu hususu bildirdim. Bu çok ehemmiyetli bir konu olduğu için Devletin en üst kademesini uyarmak için ismini veremeyeceğim bazı arkadaşlarımı Ankara' da Devletin üst kademeleri ile iletişime geçmeleri ve oraya gitmeleri için bilgilendirdim. Tabutu sekinenin çıkarılması için Devletin en üst kademelerine arkadaşlarımı göndermemde ki amacım önemli eserleri muhafaza ederek Devlet için koruma ve güvence altına almalarıydı" diye konuştu.

canakkale-definecilere-sucustu-21kasim2023-7

"BU OLAY BASINA ÇIKARSA BAŞIMIZ BELAYA GİRER"

Öte yandan, kazı yaptıkları bölgenin basında yer almaması gerektiğini, yoksa herkesinin başının belaya gireceğini belirten 'sözde Mehdi', "19 Kasım 2023 günü hatırladığım kadarıyla saat: 13:30 sıralarında, kazı alanındaki kazı yapan arkadaşlarım bana ulaşarak kazı yaptığımız yere Jandarma ekiplerinin geldiğini bana bildirmesi üzerine bende konaklamakta olduğum tesislerden yaklaşık on kadar arkadaşım ile Evciler köyü Koca Kıran mevkiindeki kazı alanı bölgesine gittim. Kazı alanı bölgesinde Jandarma ekipleri kazı yapan arkadaşlarımı ve kazı alanını kamera kaydına aldığını görmem üzerine, Jandarma ekiplerine bu bölgede çekim yapmamaları gerektiğini, devletin üst kademelerine konu hakkında bilgi vermek üzere arkadaşlarımızın gittiğini, buranın basında çıkmaması gerektiğini, basında çıkarsa hepimizin başının belaya gireceğini, millet olarak beka probleminin olmaması gerektiğini bildirdim" ifadelerini kullandı.