İskoç futbol devi Celtic'in sadık taraftarları, Gazze'ye yönelik İsrail saldırıları karşısında Filistin'e olan dayanışmalarını bir kez daha sahada gösterdi.

Son oynanan maçta, İskoçya Ligi'nde Hearts karşısında 4-1'lik galibiyet elde eden Celtic, deplasmandaki mücadelede sahadan bu sonuçla ayrılsa da tribünlerde farklı bir zaferin müjdesi vardı. Maça katılan Celtic sevdalıları, Filistin bayrağını gururla sallayarak, uluslararası dayanışmanın önemli bir örneğini sergiledi.

Kulübün resmi tutumuna rağmen Filistin'e olan desteğini esirgemeyen bu taraftarlar, yaklaşan UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki Atletico Madrid mücadelesi öncesinde de benzer bir dayanışmayı sürdürmeye kararlı.

Celtic Kulübü tarafından yapılan, "Celtic bir futbol kulübüdür, siyasi bir organizasyon değildir." şeklindeki açıklamaya ise taraftarlar derneklerinden tepki gecikmedi. Celtic Taraftarlar Derneği, tribünlerin siyasi bir yansıma hakkı olduğunu ve bu hakkın kullanılmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Dernekten gelen açıklamada, "Futbolun tutkulu izleyicileri olarak, toplumun her alanında olduğu gibi stadyumda da siyasi düşüncelerimizi özgürce dile getirme hakkına sahibiz. Celtic'in derin tarihine ve değerlerine aykırı elitist yaklaşımlara boyun eğmeyeceğiz." denildi.

Geçmişte de benzer dayanışmalara şahit olduğumuz Celtic taraftarları, Filistin'e olan desteği bayrak ve pankartlarla sık sık göstermişti.

Kaynak: AA