Meteoroloji saat vererek uyardı: Kar geliyor...

Kar yağışı çok sayıda ilde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Birçok il için sarı kodlu uyarı yapıldı. Özellikle pazar gününden itibaren kar ve yağış etkisi altındaki il sayısı artacak. Hafta sonu yağışlar devam edecek.

Çevre 05.03.2022, 08:23
Meteoroloji saat vererek uyardı: Kar geliyor...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege, Göller Yöresi, Batı Karadeniz kıyıları (Sinop hariç), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya dışında), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Edirne, Çanakkale ve Denizli çevreleri ile Antalya’nın batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların Rize, Artvin, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don ile birlikte yer yer pus ve sis görüleceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların iç ve doğu kesimlerde 3 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey ve batı, zamanla Marmara'da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI KODLU UYARI YAPILAN İLLER

Artvin, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Rize, Trabzon illeri için Meteoroloji'den sarı kodlu uyarı yapıldı.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Rize, Artvin, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, kar yağışlarıyla birlikte ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

CUMARTESİ HANGİ İLLERDE KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLACAK?

Kırklareli, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Uşak, Burdur, Van, Hakkari

PAZAR GÜNÜ HANGİ İLLERDE KAR BEKLENİYOR?

Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Bolu, Kastamonu, Çankırı, Kırşehir, Aksaray, Konya, Karaman, Niğde, Kayseri, Sivas, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari

banner2
Yorumlar (0)