28 Kasım 2023 tarihli çeyrek altın fiyatları ne kadar? Gram altının fiyatları bugün ne kadar oldu? Çeyrek altın, gram altın ve ons altının satış fiyatları şu şekilde belirlendi:

ALTIN FİYATLARINDAKİ GÜNCEL DURUM VE ÇEYREK ALTININ ÖZELLİKLERİ

Altın piyasasında son durum dikkatleri çekiyor. Altının gram fiyatı, güncel olarak 1875 lira seviyesinde işlem görüyor. Dünkü işlemlerde altının ons fiyatındaki yükselişe paralel olarak, gram altın yüzde 0,69 artışla 1872 lira seviyesinden kapanış yaptı.

ÇEYREK ALTIN VE CUMHURİYET ALTINI FİYATLARI

Bugün saat 10.15 itibarıyla çeyrek altın fiyatı 3 bin 85 lira, cumhuriyet altını ise 12 bin 600 lira seviyesinde. Altının ons fiyatı da yüzde 0,1 artışla 2 bin 16 dolar civarında seyrediyor.

FED POLİTİKALARI VE ALTIN FİYATLARINDAKİ ETKİLERİ

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed)'nin şahin politikalarının etkisiyle altın fiyatlarının yükseldiğini belirtiyor. Yaklaşık iki yıldır devam eden bu politika döngüsünün sonuna yaklaşıldığı ve piyasaların Fed'in nihai faiz oranının yüzde 5,25-5,50 aralığında olacağını öngördüğü belirtiliyor. Bu durum, altının ons fiyatının dün 2 bin 18 dolarla mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasına neden oldu.

ÇEYREK ALTININ ÖZELLİKLERİ VE KULLANIMI

Çeyrek altın, 18 mm kalınlığında ve 22 ayar olup, 1,75 gram ağırlığındadır. Has altın içeriği ise 1,635 gram olarak hesaplanır. Çeyrek altınlar, takı, ziynet eşyası ve yatırım aracı olarak popülerdir. Hediyelik olarak tercih edilen çeyrek altınlar genellikle kulplu olurken, yatırım amaçlı olanlar kulpsuzdur. Çeyrek altının has altın içeriği, kulplarında bulunmaz.

ALTIN FİYATLARININ GELECEKTEKİ SEYRİ

Yurt içi veri takviminin sakin olduğu bugünlerde, yurt dışı piyasalarda ABD konut fiyat endeksi, Richmond Fed imalat sanayi endeksi ve CB tüketici güven endeksi gibi veriler takip ediliyor. Teknik açıdan bakıldığında, altının ons fiyatında 2 bin 20 ve 2 bin 30 dolar seviyeleri direnç, 1990 ve 1980 dolar seviyeleri ise destek olarak görülüyor. Bu veriler, yatırımcıların altın fiyatlarındaki gelecek hareketleri için önemli ipuçları sunuyor.

Editör: Gündem Editörü