Yaklaşan yerel seçim öncesi, muhalefet kanadında “İş birliği olacak mı?” sorusu yanıt ararken, İYİ Parti Ankara Millvekili Adnan Beker’in dün tv100'de Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı'na konuk olan İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker'in açıklamaları gündeme damga vurdu.

“6’lı masa seçimi kazanmış olsaydı, biz daha bakanlıkları oluşturamazdık” diyen Beker, “Allah memleketi korumuş. Ümit Özdağ’a İçişleri Bakanlığı verildiği zaman, MİT Müsteşarlığı verildiği zaman biz o masada oturacak mıydık?” ifadelerini kullandı.

Beker’in açıklamaları sadece cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik değildi. Beker’in yerel seçimlere yönelik sözleri de dikkat çekti.

İstanbul ve Ankara’da bir işbirliği olması halinde Ankara’nın İYİ Partiye bırakılmasını isteyen Beker, “Mansur Bey, İYİ Parti’den aday olmalı. Yüzde 58’le alır.” şeklinde konuştu.

CHP’DEN SERT YANIT

Beker’in seçimlere ilişkin sarfettiği “Allah memleketi korumuş.” sözlerine CHP Grup Başkanı Özgür Özel’den sert yanıt geldi.

Halk TV’ye konuşan Özgür Özel, “Adnan Bey'in ifadelerini vatandaşlarımız değerlendirir. Bir şey söylersem kalbini kırarım.” dedi. “Benim anlayışımda, muhalefete muhalefet yapmak yok” diyen Özgür Özel, “İşimiz iktidara muhalefet etmek. CHP de İYİ Parti de kendi özeleştirisini yapmalı. Şimdi ona öyle ifadeler kullanılır ki; vatandaşın karşısında birlikte oy istemiş insanlara yakışmaz.” şeklinde konuştu.

"SANKİ KAHVEDE ASKER ARKADAŞIYLA KONUŞUYOR"

"CHP de İYİ Parti de kendi özeleştirisini yapmalı. Sağlıklı özeleştiri yapılmazsa, Adnan Beker'in sanki bir kahvenin köşesinde askerlik arkadaşlarıyla kayda alınmayan bir değerlendirme yapıyormuşcasına özensiz değerlendirmelerine kalırsınız. Ona öyle sözler söylenir, öyle ifadeler kullanılır ki, geçmişte birlikte oturup kalkmış, vatandaşın karşısında birlikte oy istemiş insanlara yakışmaz. Ben burada bırakırım."

BEKER'DEN ÖZEL'E YANIT

Bu ifadeler sonrası Beker bu kez de tv100'de Kübra Par'la Farklı Açılar programına mesaj gönderdi:

Beker mesajında şu ifadeler yer verdi: 

"Ben sahada gördüklerimi 16 Mayıs'ta milletvekili seçildiğimde 2. Tur öncesi Deniz Gürel'e yaptığım açıklamada söyledim. Ben HDP-PKK ile işbirliğiyle Kemal Bey kazanamaz dedim. Nitekim 2. Turda HDP-PKK karşıtı bir kampanya yaptılar.

Ama millet bu dönüşü samimi bulmadı. Bunu dedim sonucunu da gördüm. Özgür Özel benim konuşursa kalbimi kırarmış. Bu söylediklerimden dolayı benim kalbim kırılmaz. Bana kahve konuşması demiş keşke o kahvelere gitselerdi kendileri benim gördüklerimi görürlerdi. 2. Turda sahaya çıktıklarında sokakta pazarda bunu gördüler.

Ama vatandaşımız bunu kabul etmedi. Çünkü HDP-PKK açıklamaları devam etti ikinci turda da. Eğer Kemal Bey başarılıysa neden karşısına aday çıkıyorlar."