Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik'' sloganıyla bugün toplandı.

Divan başkanlığını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yaptığı kurultayda, başkanlık yarışı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Grup Başkanı Özgür Özel arasında geçti. İlhan Cihaner ve Örsan Öymen ise adaylıktan çekildi.

chp-kurultayi-1

SEÇİM İKİNCİ TURA KALDI

Sandık sonuçlarında Özgür Özel 682 oy, Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı. Sandıktan 18 geçersiz oy çıktı. Seçimin ikinci tura kalmasının ardından salonda 'değişim' tezahüratları yükseldi.

İkinci tur seçimlerinde de salt çoğunluk sağlanamasaydı, seçim 3. tura kalacak ve en fazla oyu alan genel başkan seçilecekti.

kemal-kilicdaroglu-chp-kurultay-1

KILIÇDAROĞLU ÇEKİLECEK İDDİALARI YALANLANDI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk tur sonuçlarının ardından seçimden çekileceği iddia edildi.

Kılıçdaroğlu'nun ikinci tur oylaması devam ederken Ekrem İmamoğlu ile görüştüğü belirtildi. Ancak bu iddiaya CHP Medya, Planlama ve Sosyal Medya politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem'den yalanlama geldi.

Kılıçdaroğlu oy kullandıktan sonra evine gitmek üzere salondan ayrıldı.

CHP'NİN 8. GENEL BAŞKANI BELLİ OLDU

CHP kurultayının divan başkanı Ekrem İmamoğlu, partinin yeni genel başkanının Özgür Özel olduğunu duyurdu.

Özgür Özel delegelerden 812 oy alırken, Kemal Kılıçdaroğlu ise 536 oy aldı.

ozgur-ozel-ekrem-imamoglu-1

Ekrem İmamoğlu'nun çağrısıyla sahneye gelen Özgür Özel, CHP Genel Başkanı olarak ilk açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Hayatımının en büyük gururunu, onurunu yaşıyorum. Bunu CHP'nin 100. yılında ve Türkiye'nin 100. yılda kurulan ilk sandığında, ikinci yüzyıla yön verecek partimizin kurultayında bu görevi layığıyla yerine getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. İlk turdan sonra daha önce pek az deneyimlenen ve 2 oy farkla ikinci tura kalan seçim sırasında 'ben oraya geleyim Özgür başkanın elini kaldırayım diyen, gönlü bizimle olan sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyorum. Sırtıma yüklediğiniz sorumluluğun farkındayım. Atatürk'ün, İsmet Paşa'nın, Ecevit'in, Deniz Baykal'ın, Kemal Kılıçdaroğlu'nun koltuğunda oturmak, onların emanetine sahip çıkmak hepimizin görevi. Ben sizlere güveniyorum. Kolay kolay siyaset sahnesinde görünmeyen ama bu süreçte hep yanımda olan anneme, babama, kardeşime, sevgili eşime, kızıma, aileme yürekten teşekkür ediyorum. 

Beni yetiştiren tüm öğretmenlerime, Bornova anadolu Lisesi arkadaşlarıma, bu büyük onuru benimle birlikte yaşayan tüm delegelere, CHP'lilere yürekten teşekkür ediyorum. CHP'nin 130 vekillik harika bir vekili var. Bu salondan 130 milletvekiliyle el ele, omuz omuza çıkıyorum. Salona il başkanlarımızla girdik, 81 il başkanımızla kol kola çıkıyorum bu salondan. İmza sayıları çok konuşuldu. Ben tüm delegelerimizi bana oy vermiş kabul ediyorum. Kolay değildi, büyük bir tavmanın arkasından umutsuzluğu umuda çevirmek, düşmüş omuzları dikleştirmek, yere bakan yüzleri havaya kaldırmak ve asılan suratları güldürmek için sizlere inandık. Siz de inandınız ve umudu yükselttik. Bu salondan dışarı hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma söz veriyorum. İstemeden kırdığım olduysa affola. Grubumuz pazartesiden itibaren mücadelesine büyük bir enerjiyle devam edecek. Hep birlikte 5 ay sonraki yerel seçimlere odaklanacağız. Biz Cumhuriyetin 100. yılında yaşadığımız büyük üzüntüyü telafi etmek, ikinci yüzyıla zaferle girmek için örgütümüzde yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum. Durmayacağız, çalışacağız, elimizdeki belediyelerin tamamını yeniden kazanacak, yanlarına yenilerini ekleyerek zafer kazanacağız. Bunun için de sizlere güveniyorum.

İki sözü tutacağım. Örgüte verdiğim bütün sözleri tutacağım. Yarın sabah 9.30'da 81 il başkanıyla parti meclisini görüşmek üzere toplantı koydum, kendilerini davet ediyorum. Ön seçime yönelik bundan sonra bu partiye yakışır her türlü iyileştirmeyi, verdiğimiz sözleri zaman kaybetmeden yerine getireceğiz. Hatay'da siyaset konuşmadım. Mazbatamı alacağım, ilk olarak Hatay'ı ziyaret edeceğim, Hatay'ı ve deprem bölgesini sürekli gündemde tutacağım. Devamında ikinci memleketim Osmaniye'yi ziyaret edeceğim. 

Bugün burada zafer bir adayın değil, bu zaferin galibi tüm CHP'lilerdir. Tüm Türkiye'ye ve dünyaya parti içi demokrasiyi, çoklu yarışı, CHP'de genel başkanın demokratik seçimlerle değişebileceğini gösterdik. Şimdi önceki genel başkanlarımızla ve bu partiye emek veren herkesle birlikte el ele, omuz omuza yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun, yolunuz açık olsun. Hepinizi çok seviyorum, saygılar sunuyorum."