Muş'un Korkut ilçesine bağlı Yünören köyünde çiftçilikle uğraşan Hıyasettin Senem, mantar toplamak üzere çıktığı arazide ilginç bir keşif yaptı. Tarlasını kontrol ettiği sırada dikkatini çeken toprağa gömülü taşlar, Senem'in merakını uyandırdı.

Senem, büyük taşı tek başına çıkaramayınca amcasından yardım istedi. Kazma ve kürek kullanarak taşı topraktan çıkardılar ve traktörle köye taşıdılar.

BİLİMSEL İNCELEME BAŞLADI: TAŞLARIN SIRRI ARAŞTIRILIYOR

Bulduğu taşları inceletmek isteyen Senem, Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek’e başvurdu. İlk incelemeler sonucu, taşların gök taşı olma ihtimali üzerinde duruldu ve detaylı incelemeler için karar verildi.

GÖKTAŞI İHTİMALİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR YOĞUNLAŞTI

Dr. Dölek, taşların gök taşı olabileceğini belirtti ve iki vatandaşın tarlalarından bulduğu, yapılarından şüphe ettikleri taşları incelediklerini açıkladı.

Son zamanlarda gök taşı düşmelerinin yoğun yaşandığını belirten Dölek, basit deneylerle taşların yapıları hakkında fikir edindiklerini, ancak kesin sonuçların jeoloji laboratuvarlarında yapılacak detaylı analizlerle elde edileceğini vurguladı.

Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, bu incelemelerin vatandaşların akıllarındaki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olacağını sözlerine ekledi.