İsrail-Hamas çatışmaları nedeniyle Orta Doğu yangın yerine döndü. İsrail kuzeyden girdiği Gazze’yi yerle bir ederek şehirde ilerlerken Pentagon ise ABD’nin Orta Doğu’daki kuvvetlerini daha da güçlendireceğini duyurdu.

İsrail’e uçak gemisi gönderen ABD, hem Akdeniz’de hem de Körfez’de birliklerini takviye kuvvetlerle beslemeye devam ediyor. Öte yandan Yunanistan’ın da askeri üslerini ABD’ye açması, gözleri ateş çemberinin ortasındaki Türkiye’ye çeviriyor.

“HEDEF TÜRKİYE”

Aziz Akova ile Gündem Özel’e konuk olan Doç. Dr. Cihat Yaycı da Orta Doğu’da hedefin ‘Gazze’ olmadığını, ‘Türkiye’ olduğunu söylüyor.

ABD’nin sınırlarımızı tehdit eden PKK ve YPG’ye kol kanat gerdiğini hatırlatan Yaycı, Irak ve Suriye’deki iç karışıklığa dikkat çekerek göçlerle de bölgenin bilinçli olarak boşaltıldığını söyledi.

“BÖLGE BİLİNÇLİ OLARAK BOŞALTILDI”

PKK/YPG’nin bölgeyi ABD hamiliğinde kontrol ettiğini söyleyen Yaycı, ”Araplar ve Türkmenler Türkiye’ye sürüldüler. Kaçmak zorunda kaldılar. PKK/YPG yer açıldı böylece. Bunların hepsi Türkiye’ye komşu olacak kukla devlet İsrail’in hayata geçirilmesi içindir” dedi.

MESELE ‘GAZZE’ DEĞİL ‘ORTA DOĞU’

“Mesele Gazze değil, mesele Orta Doğu’dur, mesele Türkiye’dir” diyen Yaycı, Türkiye’nin de bu koridoru Barış Pınarı, Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı harekatlarıyla engellediğini belirtti.

Türkiye’nin Orta Doğu’da planları bozduğuna dikkat çeken Yaycı, “Bize kızdıklarını da ABD Başkanı Joe Biden’ın, Türkiye’nin yürüttüğü sınır ötesi operasyonlardan rahatsız olmasından anlıyoruz” dedi.

ABD’nin bölgeye gönderdiği uçak gemileri ile aslında Türkiye’ye gözdağı verdiğini söyleyen Yaycı, NATO üyesi olan Türkiye’nin doğrudan değil dolaylı yoldan hedef alındığını söyledi.

“SINIR ÖTESİ OPERASYONLAR DEVAM ETMELİ”

Suriye’ye yönelik hava harekatlarının ABD tarafından engellendiğini söyleyen Yaycı, ”Biz Ekim 2022’den Ekim 2023’e kadar hiç hava harekatı yapamadık. Suriye’de SİHA’lar bizim sınırımızın içerisinden terör hedeflerini vuruyor” dedi.

Yaycı, sınır ötesi harekatlar ile Türkiye’nin bölgede varlığını sürdürmesi gerektiğini söyleyerek, “Koridoru tamamlamamız gerekiyor” dedi.