Güney Çin Denizi, Filipinler ve Çin arasında denizdeki çatışma nedeniyle yeni bir krizin eşiğinde. Dün iki ülkenin sahil güvenlik gemileri arasında meydana gelen çarpışma sonrası her iki taraf da suçlamalarda bulundu. Çin, olayın sorumluluğunu Filipinler gemisinin izinsiz olarak Çin sularına girmesiyle açıklarken, Filipinler Çin'i bilerek gemiye müdahale etmekle itham etti.

Çin'in açıklamasına göre, Filipinler gemisi uyarılar dikkate alınmadan Çin sularına daldı ve bunun üzerine Çin sahil güvenlik gemisi müdahalede bulundu. Ancak Filipinler'in tepkisi oldukça sert oldu. Ülkenin birçok önemli kurumu, Çin'in bu hareketini kınadı. Savunma Bakanı Gilberto Teodoro, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çin'in sahil güvenlik birimleri, uluslararası kurallara aykırı hareket ederek, Filipinler'e ait gemilere saldırdı." ifadesini kullandı.

Güney Çin Denizi, bölgedeki birçok ülkenin egemenlik haklarına ilişkin iddiaların merkezi haline gelmiş durumda. Çin'in bu denizdeki geniş hak iddialarına karşın Brunei, Malezya, Filipinler, Tayvan ve Vietnam da kendi haklarını savunmaya devam ediyor.

Kaynak: AA