Çin'in Dışişleri Bakanı Vang Yi, başkent Pekin'de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelerek, İsrail ve Filistin arasında tırmanan gerilim konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) hızla harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından sunulan bilgilere göre, Bakan Vang, İsrail-Filistin arasındaki çatışmanın durdurulması, tarafların barışçıl müzakerelere geri dönmesi, acil yardım kanallarının açılması ve büyük bir insani krizin engellenmesi gerektiğini vurguladı.

Vang, "BMGK'nın derhal harekete geçmesi şart." diyerek, büyük devletlerin daha etkin bir şekilde katkıda bulunması ve Filistinlilerin haklarının geri verilmesi için geniş bir mutabakatın oluşturulması gerektiğini belirtti.

Rusya ve Çin arasında derinleşen işbirliği

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Lavrov ve Vang'ın, iki ülke arasındaki işbirliğinin olumlu seyrinden memnuniyet duydukları belirtildi.

İkili, mevcut konuları ele alarak, Avrasya Ekonomik Birliği ile Çin'in Kuşak ve Yol Projesi'nin entegrasyonu üzerine işbirliğini tartıştılar. Ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuşak ve Yol Forumu'na katılımı nedeniyle iki ülke arasındaki üst düzey temaslar da gündeme geldi.

Bakanlar, uluslararası platformlarda, özellikle BM, BMGK, G20, Şanghay İşbirliği Örgütü ve APEC gibi mekanizmalarda yakın işbirliğinin önemini vurguladılar. Ayrıca, 2024'te Rusya'nın BRICS başkanlığını üstleneceği bilgisiyle, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldılar.

Küresel ve bölgesel meselelerde ortak yaklaşım

Orta Doğu'daki durum, Kore Yarımadası'ndaki istikrar ve Asya-Pasifik bölgesindeki güvenlik meseleleri, iki bakanın gündemindeydi. Ayrıca, Ukrayna krizinin siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulundular.

İki tarafın, ele alınan konularda benzer veya örtüşen görüşlere sahip olduğu belirtilirken, görüşmelerin "Rusya-Çin ilişkilerinin temelinde bulunan karşılıklı güvene dayalı yapıcı bir atmosferde" gerçekleştiği vurgulandı.

Kaynak: AA