Amerika'nın önde gelen haber kanallarından CNN, USS Bataan adlı Amerikan amfibi gemisinin, Kızıl Deniz'den hareket ederek Doğu Akdeniz'e doğru yöneldiğini bildirdi.

CNN'in kaynak olarak gizlilik isteyen ABD'li yetkililere dayandırarak sunduğu haberde, 26'ncı Deniz Piyadeleri Sefer Görev Birliği'ni taşıyan USS Bataan gemisinin ağustos ayında Orta Doğu'ya gönderildiği ve geçtiğimiz günlerde Süveyş Kanalı'na doğru harekete geçtiği belirtildi.

Bir yetkili, Kızıl Deniz'de bulunan bu geminin kısa süre içerisinde Doğu Akdeniz sularına ulaşacağını ifade etti.

Yetkililer, geminin konum değiştirmesiyle İsrail ve Lübnan'a daha yakın bir bölgede olacağını vurgulayarak, geminin görevlerinden birinin de bölgedeki sivillerin tahliye operasyonlarını desteklemek olduğunu belirtti.

Dikkat çeken bir diğer bilgi ise, ABD'nin 18 Ekim tarihinde Lübnan'da bulunan vatandaşlarına ülkeden ayrılmaları yönünde bir uyarıda bulunmuş olması.

ABD, ORTA DOĞU'YA ASKER VE GEMİ TAKVİYESİNDE BULUNDU

ABD Deniz Kuvvetleri'nin Merkezi Komutanlık birimi, ağustos ayında bir bildiri yayımlayarak 10 Temmuz'da Virginia'dan hareket eden USS Bataan adlı amfibi savaş gemisi, "USS Cartel Hall" adındaki çıkarma gemisi ve 3 bin askeri bünyesinde barındıran 26'ncı Deniz Piyadeleri Sefer Görev Birliği'nin 6 Ağustos'ta Kızıldeniz'e ulaştığını duyurdu.

Yayımlanan bildiride, bölgeye eklenen bu gemi ve askeri güçlerle ABD 5. Filosu'nun operasyon kapasitesinin güçlendirileceği vurgulandı.

Bu stratejik hamle, İran'ın Basra Körfezi'nde sivil gemilere gerçekleştirdiği eylemler sonrasında atıldı.

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARIN SON BİLANÇOSU

7 Ekim'de, Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail'e yönelik geniş çaplı saldırıları sonrasında, İsrail de Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık verdi.

İsrail yetkilileri, Gazze'den yapılan saldırılarda 1.400 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gazze'deki sağlık yetkilileri ise, İsrail'in hava saldırılarında 8.005 kişinin öldüğünü, bu ölümlerin 3.342'sinin çocuk, 2.262'sinin kadın olduğunu belirtti. Yaralı sayısının ise 20.242 olduğu ifade edildi.

İsrail'in Batı Şeria'daki operasyonlarında ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli hayatını kaybetti, 1.900'den fazla kişi yaralandı.

Ayrıca, Gazze ve Lübnan'daki çatışmalarda toplamda 35 gazeteci yaşamını yitirdi.

Gazze'de iletişim altyapısı, İsrail'in sürekli bombardımanları sebebiyle ciddi hasar gördü. Cep telefonu, sabit hat ve internet hizmetleri neredeyse tamamen durdu.

26 Ekim'de İsrail ordusu, Gazze'ye karadan yapılan saldırıları yoğunlaştırdı ve hava saldırılarına da hız kattı. Gazze'deki en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi, İsrail ordusu tarafından bombalandı.