İşgalci İsrail, tüm uluslararası hukuku çiğneyerek, dünyanın gözleri önünde, kameralar karşısında Gazze'de büyük bir savaş suçu, insanlık suçu işliyor. 39 günlük bilanço ise 4650’si bebek ve çocuk, 3145’i kadın olmak üzere 11.320 can kaybı. 29.200 yaralı var. Gelen kayıp ihbarlarına göre enkaz altında 1755'i bebek ve çocuk, 3600’den fazla kişinin olduğu değerlendiriliyor. Bu denli büyük bir vahşet, katliam, soykırım karşısında dünya yönetimlerinin sessiz ya da yetersiz kalması, uluslararası toplumu ABD ve İsrail’i protesto ya da menşeili ürünleri boykot yoluyla ellerinden gelebilenin en iyisini yapmaya çalışıyor.

AMAÇ: BOYKOTÇULARIN ŞEVKİNİ KIRMAK, HÜKÜMETTEN SOĞUTMAK

Türk halkının da Gazze’deki sivillere yönelik hassasiyetini kırmak için harekete geçenlerin olduğu görülüyor. İlk bakışta “Gazze için” yapılıyor gibi görünen haberler, tamamen topluma “Bakkaldan 1 adet kola almayarak boykot etmeye çalıştığın şirkete senin devletin teşvik desteği veriyor. Boş yere uğraşma” mesajı veriyor.

HABERİN SAHİPLERİ, YAYINLARINDA FİLİSTİN DÜŞMANLIĞI YAPANLAR...

“Boykotlar sürerken… Coca-Cola’ya devlet desteği!” başlığına ilk bakıldığında haberin sahibi basın kuruluşlarının devlete “İsrail katliamına karşı halk ve kurumlar boykot yaparken, sen büyük destek veriyorsun” dediği sanılıyor ancak amaç bu değil. Amacın bu olmadığını anlamak için haberin sahibi kuruluşun son bir aylık “Filistin düşmanlığı” tutumuna bakmak bile tek başına yeterli oluyor.

Öyle ki, arama motorlarında “Boykotlar sürerken… Coca-Cola’ya devlet desteği!” araması yapıldığında okuyucuların karşısına doğrudan Filistin düşmanlığı, İsrail dostluğu güden basın kuruluşlarının çıktığı görülüyor.

“BOYKOTLAR SÜRERKEN… COCA COLA’YA DEVLET DESTEĞİ” HABERLERİ

“Boykotlar sürerken… Coca-Cola’ya devlet desteği!” iyi niyetle yapılmış bir haber olmadığı ilk bakışta anlaşılmasa da, aslında haberimizin bu noktasına kadar ulaştığınızda çoktan konu çözülmüştür ancak biraz daha derine inmek gerekiyor.

“Boykotlar sürerken… Coca-Cola’ya devlet desteği!” haberinde İsrail ürünlerine boykotun sembolü haline gelen Coca-Cola'nın aldığı yatırım teşviğinin dudak uçuklattığı, İsrail'le diplomatik ilişkiler gerildikçe yere dökülerek protesto edilen Coca-Cola için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ağustos ayında 590 milyon 973 bin lira yatırımına teşvik verildiğinin ortaya çıktığı anlatılıyor.

“Filistin’e düşman, İsrail’e dost” yayınlarının öncüsü olan malum medyanın haber aralarına bolca “İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları devam ederken, bu saldırılar Türkiye kamuoyunun tepkisine neden oldu.” gibi cümleler serpiştirdiği görülüyor.

Üstelik İsrail dostu medya, Türk Hava Yolları’nın (THY), Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM), belediyelerin ve daha birçok devlet kurumunun Coca Cola alımlarını iptal ettiğini hatırlatarak, sözde çelişkiyi ortaya koyarak boykotçuların azmini kırmak istiyor.

TEŞVİK, AĞUSTOS AYINDA VERİLDİ; GAZZE SALDIRILARI 7 EKİM'DE BAŞLADI

Tabii ki, haberde geçen “yatırım teşvik ödemeleri” bilgisi doğru. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Ağustos" 2023 (İsrail'in Gazze saldırılarından 2 ay önce) dönemi yatırım teşvik belgesi düzenlediği şirketlerin listesi zaten Resmi Gazete’de geçtiğimiz gün yayımlanmıştı.

590 MİLYON TL "TEŞVİK" DEĞİL, ŞİRKETİN "YATIRIM TUTARI"

Yayımlanan belgede, Ağustos ayında Coca-Cola İçecek Anonim Şirketi'ne, Türkiye’de yaptığı 590 milyon 973 bin 263 liralık yatırımına karşı teşvik verildiği belirtilmişti. Yani bu gizli bir bilgi değil. Ancak bu bilgi de “Coca Cola’ya 590 milyon 973 bin 263 liralık teşvik” şeklinde çarpıtılmıştı. Oysa ki bu tutar, “teşvik” değil, Coca Cola’nın Türkiye’deki yatırım bedeli idi. Haberde teşvikin “ağustos” ayında yapıldığı belirtilmesine, İsrail’in Gazze saldırılarının ise 7 Ekim’de başlamasına rağmen haber “Boykotlar sürerken… Coca Cola’ya devlet desteği” denilmesi manipülasyonun apaçık delili. Akla gelen ilk soru ise, İsrail’e ve ABD’ye tepkilerin çığ gibi büyüdüğü bir ortamda, hükümetin seçmenini kızdıracak böyle bir hamle yapar mı, yaparsa da bunu ilan ederek tüm ülkeye duyurur mu?

COCA COLA'YA ÖZEL BİR UYGULAMA DEĞİL

Coca Cola’ya verilen teşvik, “gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve yüzde 50 vergi indirimi” gibi maddeleri de kapsıyor. Ancak bu Coca Cola’ya özel bir uygulama değil. Devlet, adı üzerinde, Türkiye’de yatırımı “teşvik” etmek için, Türkiye sınırları içinde yatırım yapan tüm şirketlere bu teşvik desteğini sağlıyor. Haber sahibi basın kuruluşları da gerçeği biliyor ancak “Türkiye’ye yatırım yapmayın. Türkiye güvenli değil” haberleri yapan gazete, televizyon ve internet sitelerinin amacı da, derdi de zaten Filistin değil.

DMM: 1301 YATIRIM TEŞVİK BELGESİ DÜZENLENDİ

Bir taraftan yabancı sermayenin Türkiye’ye gelerek Türk ekonomisini güçlendirmesini istemeyen, diğer taraftan İsrail bayrağı sallayan malum basının, “Boykotlar sürerken… Coca-Cola’ya devlet desteği!” haberine en net cevap Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden (DMM) geldi.

DMM, "Boykotlar sürerken Coca-Cola'ya devlet desteği" haberlerinde üzerinde durulan “teşvik”in, Türikye’deki yatırımlara verilen otomatik vergi indirimlerinden ibaret olduğu ve ağustosta verildiği bilgisini paylaştı.

DMM, bazı basın yayın organlarındaki "Coca-Cola'ya devlet desteği" haberlerinin kasıtlı manipülasyon içerdiğinin altını çizdi.

Sadece Coca Cola’ya değil, Coca Cola dışında 1300 firmaya yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini, toplam düzenlenen yatırım teşvik belgesi sayısının 1301 olduğunu duyuran DMM, iddiaya konu “teşvik”in de bu kapsamda olduğunu, verilen teşviklerin hususi olarak şirket ve proje değerlendirmesi yapılarak verilen teşvikler olmadığını, Türkiye’deki yatırımlara verilen otomatik vergi indirimlerinden ibaret olduğunu, haber metninde “ağustos” ayında teşvik verildiği söylenirken, başlıkta “boykot sürerken” denilerek net bir biçimde manipülasyon yapıldığını, haberde teşvik tutarıymış gibi ifade edilen 590 milyon liranın Türkiye’nin Coca Cola’ya teşviki değil, Coca Cola’nın Türkiye’deki yatırım tutarı olduğunu bildirdi.