"2053'te yenilenebilir enerjiyi yüzde 59'a çıkarmayı hedefliyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan "Hidrojen teknolojileri stratejimizi uygulamaya aldık" diye ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında İsrail'in Gazze saldırılarına da değinerek "Gazze'de yaşananlar insanlık suçudur, savaş suçudur. Bu suçu işleyenlerden uluslarası hukuk önünde mutlaka hesap sorulmalıdır. Dünya 5'ten büyüktür ve daha adil bir dünya mümkündür" dedi.Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) Dubai kentinde başladı.

HİDROJEN TEKNOLOJİLERİ STRATEJİMİZİ UYGULAMAYA ALDIK

Dünya İklim Eylemi Zirvesi için Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan "İklim finansmanı kaynaklarına ve teknoloji transferi imkanlarına daha adil şekilde erişmemiz büyük önem arz ediyor. 2053 yılı itibarıyla net sıfır emisyon hedefini öngörüyoruz. Jeotermal kurulu gücünde ise dünyada 4.'yüz. 2053'te yenilebilir enerjiyi yüzde 59'a çıkarmayı planlıyoruz" dedi ve "Hidrojen teknolojileri stratejimizi uygulamaya aldık" diye ekledi.

"DAHA ADİL BİR DÜNYA MÜMKÜNDÜR"

İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "İklim krizi ile ilgili görüşlerimizi paylaşırken insani krize de değinmeden geçemeyiz. 16 bini aşkın masum sivilin hayatını kaybetmesi hiçbir şekilde meşru gösterilemez. Gazze'de yaşananlar insanlık suçudur, savaş suçudur. Bu suçu işleyenlerden uluslararası hukuk önünde mutlaka hesap sorulmalıdır. Dünya 5'ten büyüktür ve daha adil bir dünya mümkündür" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan barış için sorumluluğa hazır olduklarını da belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KATILIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Dünya İklim Eylemi Zirvesinin düzenlediği Dubai Expo Center’da Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından karşılandı. Ardından liderler zirvenin başında aile fotoğrafı çektirdi. Dünya İklim Eylemi Zirvesi için Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf ile görüştü.

ERDOĞAN-MELONİ GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Expo City Dubai'de düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi'ndeki ikili temasları kapsamında İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile bir araya geldi.